Дошкільний період — найбільш оптимальний для розвитку пізнавальної сфери дитини. Тому дуже важливими є організація дитячого досвіду, його узагальнення та фіксація у вигляді еталонів, символів, умовних позначень, моделей. Це і називається знаково-символічною функцією, що зароджується у дошкільника в творчій грі на основі оволодіння дитиною діями заміщення і наочного моделювання.
Що ж таке знаково-символічна функція? Це функція свідомості, що полягає в можливості використовувати один об’єкт як замінник іншого. При цьому замість дій з предметами виконуються дії з їх замінниками, результат же відноситься до самих предметів. Символічна діяльність розвивається на основі примітивної активності. Людині від народження притаманна здатність до символізації, а отже, ознайомлення зі знаково-символічними засобами має відповідати віку і враховувати особливості знакових засобів. У психології стверджується, що символічна функція не проявляється, а формується в різних видах діяльності.
Цікавий матеріал, який дає змогу розвивати пізнавальну активність дитини через використанння моделей, прийомів мнемотехніки паралельно формуючи оформлення фрази дитини, вміння будувати поширенні речення