Опис методичного матеріалу:
Конспект заняття з математики має такі завдання: кількісна та порядкова лічба в межах п’яти; орієнтація у просторі; геометричні фігури; формування уміння розрізняти геометричні фігури та викладати з них зображення, застосовуючи на практиці розвиваючі ігри В. Воскобовича, Б. Нікітіна.
Вміст матеріалу:
Відображення документу є орієнтованим і призначається для ознайомлення зі змістом, може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.
Конспект заняття з логіко-математичного розвитку в середній групі
Тема: кількісна і порядкова лічба у межах 5, орієнтація в просторі, геометричні фігури.
Програмовий зміст: продовжувати вчити дітей рахувати в межах 5 порядковою та кількісною лічбою. Закріпити орієнтацію в просторі: ліворуч, праворуч, вгору, вниз. Формувати вміння розрізняти геометричні фігури та викладати з них силуети, зображення, застосовуючи на практиці розвиваючі ігри В. Воскобовича, Б. Нікітіних. Розвивати мислення, уяву, увагу, пам’ять, творчі здібності, самостійність, кмітливість, мову.
Матеріал: іграшковий Лунтик, різнокольорові пелюстки, скриня, ключі, обручі, печиво, дидактичні ігри «Танграм», «Квадрат Воскобовича», коврографи, поролонові губки різного кольору і форми, аудіозапис.
Хід заняття
Вихователь: Добрий день, мої малята, любі хлопчики й дівчата.
А чому такі сумні? Усміхніться-но мені.
Із гостями привітайтесь. Добрий день, любі гості,
Раді вас вітати, щастя і здоров’я хочем побажати.
Вихователь: Діти, ви любите подорожувати? Пропоную вам здійснити подоріж. А на чому ми будемо подорожувати, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Пливе в просторі, але не в морі,
Космічною зветься, навколо зірок в’ється. (Космічний корабель)
Вихователь: Ви, мабуть, здогадалися, що подоріж наша буде космічною (Вихователь запрошує дітей у космічну ракету. Звучить космічна музика, діти уявляють, що летять, заплющують очі, повільно рахують до 10.).
Вихователь: Ну ось наша ракета прилетіла на невідому нам планету. Погляньте, все тут нам таке незвичайне, незнайоме . Що ж нам далі робити? А хто це нас зустрічає?
Мотивація за методом «квест»
Лунтик: Добрий день, діти, я – Лунтик! Ви прилетіли на мою космічну планету. А з якої планети ви прилетіли? Подивіться, ось перед вами карта моєї планети, а посередині – чарівна скринька. Чи хочете ви дізнатися, що у ній є? Щоб її відкрити, ви маєте отримати 5 ключів, виконавши завдання, які розміщені на цій карті (Вихователь пропонує знайти завдання під цифрою 1).
Гра «Розминка для мозку»
Вихователь: Діти Лунтик пропонує виконати завдання для фантазерів і знайок. Давайте переконаємо Лунтика, що діти-земляни розумні і кмітливі (Діти стають у коло, а вихователь задає диференційовані запитання.
Скільки колес у машини?
Скільки ніг у коника?
Скільки сонечок на небі?
Скількі зірок на небі?
Скільки очей у зайця?
Скільки хвостів у двох корів?
Скільки пальців на одній руці?
Хто довший: черв’як чи змія?
Що важче: пір’їна чи камінь?
Що ширше: струмок чи річка?
Хто більший: слон чи мишка?
Лунтик: Ну що ж, діти-земляни, ви дуже кмітливі, на запитання ви відповіли правильно, ось вам ключ.
Вихователь: Яке наступне завдання ми відкриємо (друге)? Нам пропонують написати математичний диктант (діти сідають за столи).
Послідовність дій:
– візьміть круг і покладіть його посередині аркуша паперу;
– візьміть жовту пелюстку і покладіть її вгорі;
– візьміть зелену пелюстку і покладіть її внизу;
– візьміть синю пелюстку і покладіть її з правої сторони;
– візміть фіолетову пелюстку і покладіть її між зеленою і червоною пелюстками.
Що у нас вийшло (квітка)? Порахуйте пелюстки, починаючи з жовтої. Рахувати починаємо зліва направо:
– Яка по рахунку зелена пелюстка?
– Яка по рахунку червона пелюстка?
Лунтик: Молодці, ви виконали завдання і за це отримуєте ключ.
Вихователь: Який ключ по порядку ви зараз отримали (другий)?
Третє завдання «Танграм»
Вихователь виймає з конверта квадрат, розділений на сім частин.
Вихователь: Що це? На які геометричні фігури він розділений?
Лунтик звертається з проханням показати йому, які тварини живуть на планеті Земля, і викласти їхні силуети із різних геометричних фігур (Діти викладають за рівнями розвитку силуети білочки, ведмедика, лисички, називають їх та використані фігури. Високий рівень – складає за допомогою схеми, викладаючи геометричні фігури. Нижчий рівень – складає самостійно тваринку, дивлячись на схему).
Вихователь: З яких геометричних фігур складаються тваринки? Скільки трикутників? Скільки чотирикутників?
Лунтик: Молодці, ви впоралися із завданням – і за це отримуєте наступний ключ.
Вихователь: Який ключ у нас по порядку? Скільки ключів у нас уже є? Тепер подивимося наступне завдання.
Гра «Квадрат Воскобовича
Вихователь: Діти, погляньте: Лунтик нам дав незвичайний килимок, на яку геометричну фігуру він схожий? Які кольори ви бачите? Лунтик пропонує погратися з ним (Діти сідають за столи і перед ними лежать квадрати Воскобовича).
Вихователь: Давайте покажемо, у яких будиночках ми живемо (За словесною вказівкою діти виконують завдання та обстежують).
А ще ми любимо цукерки, давайте покажемо які.
А печиво у нас буває різної форми і різного кольору. Подумайте і складіть квадрат так, щоб вийшло печиво, яке ви любите (Запитати у дітей про колір і форму).
Лунтик: Мені сподобалося, як ви гралися з квадратом, тому віддаю вам наступний ключ.
Вихователь: Який ключ у нас по порядку? Давайте порахуємо? Скільки всіх ключів?
А тепер прийшла пора розім’ятися. Давайте уявимо, що ми жителі цієї планети.
Фізкультхвилинка
П’яте завдання. Математична гра на коврографах
З конверта дістають геометричні фігури.
Вихователь: Діти, подивіться: Лунтик нам дав космічні камінці. На що вони схожі (на геометричні фігури)? А у нас на планеті Земля камінці зовсім інші. Давайте порівняємо їх. Які вони за кольором? За вагою? Лунтик нам пропонує погратися із космічними камінцями – викласти різні картинки (Діти об’єднуються у три команди і працюють біля коврографів. По закінченню пояснюють, що виклали.).
Лунтик: Мені сподобалися ваші роботи, тому візьміть наступний ключ.
Вихователь: Який по порядку у нас ключ? Скільки ключів ми уже зібрали, давайте порахуємо? А ось і ваша скринька. А скільки отворів у замку? На що він схожий? Давайте підберемо і вставимо ключ потрібної форми.
Вихователь: Ось ми і відкрили з вами скриньку, а що ж там є? Лунтик нас пригостив своїм улюбленим печивом. Тепер давайте подякуємо йому, попрощаємося з Лунтиком і запросимо до себе в гості.
Ну що ж, сідаємо у ракету і повертаємося на нашу планету Земля.
Вихователь: Ось ми і повернулися до дитячого садка. Вам сподобалася наша подоріж ? Куди ми з вами літали? Кого зустріли на планеті? Діти, пригадайте, які завдання Лунтика ми виконали, щоб відкрити скриню і відшукати гостинці.