Мета:
- розвивати емоційну сферу дошкільників, вміння розпізнавати настрій інших (на ілюстраціях, картинках, фотографіях, емпатію)
- закріпити емоційний словник (настрій: веселий, сумний, похмуре, спокійне, перелякане);
- виховувати доброзичливість, почуття єдності
Устаткування: щоденник настрою, піктограми емоційних станів, фото, зайчик, корзина.
Хід заняття з казкотерапії:
Вступна частина 1. Привітання. Вправа «Назви сусіда ласкаво»
Мета: зняття емоційної напруги, виховання доброзичливості.
Діти стоять у колі і по черзі вітаються зі своїми сусідами, називаючи їх імена в короткій ласкавою формі. Потім проводиться гра на зближення в парах.
- Вправа «Фотовиставка»
Мета: розвиток вміння розпізнавати емоції.
– Діти, ви напевно вже знаєте, що у людей буває різний настрій. Давайте розглянемо з вами фотографії дітей і визначимо, який ж у них настрій. (Педагог по черзі демонструє фотографії дітей з різним настроєм: веселий, сумний, похмурий, сердитий, спокійний. Дошкільнята називають, який настрій у дітей на фото
– А зараз ми з вами пограємо в цікаву гру. Ось подивіться, на столику лежать схематичні зображення настрою. Розгляньте схеми. Вам необхідно підібрати схему настрою і подарувати її кожній дитині на фото. (Діти розглядають набір схем настрою, який лежить у них на столі. Педагог по черзі демонструє фотографії дітей з різним настроєм. Діти вибирають відповідні смайли.
– Діти, давайте подумаємо, що могло трапитися з дітьми на цих фотографіях. Чому у кожного з них саме такий настрій. (Придумати разом з дітьми життєву ситуацію на кожну картинку). А яке ж настрій у вас?
- Щоденник настрою
Мета: діагностика емоційного стану.
– Діти, подивіться ще раз на схеми настрою. Виберіть, будь ласка, ту схему, яка відображає ваш настрій зараз. (Кожна дитина вибирає значок і показує його. Педагог запитує, який у дітей значок, і чому вони його вибрали, відзначає настрій в щоденнику настрою.)
- Рухлива гімнастика
Мета: забезпечення рухової активності, розвиток пам’яті, переключення уваги, закріплення знань про емоції.
Вправа «Будь уважним»
– Діти, ми з вами добре попрацювали. Молодці! Тепер можемо і відпочити. (Діти встають в лінію навпроти педагога.)
– А зараз ми трохи порухаємося. Я буду показувати вам схеми із зображенням настроїв: радісний, сердитий і спокійний. А ви за допомогою різних рухів і виразів обличчя спробуєте зобразити це настрій. (Наприклад: радісний настрій – діти стрибають, посміхаються; сердитий – тупають ніжками, хмурить брови, стискають кулачки; спокійний – не рухаються, стоять або сидять. Психолог по черзі показує піктограми в різному порядку. На завершення вправи, демонструється піктограма спокою. Вправа повторюється 2-3 рази.)
Основна частина. Казкотерапія
Мета: розвиток соціально-прийнятної поведінки, емпатія, закріплення знань про емоції.
– Діти, сідайте зручно на килимку. Я розповім вам казку, яка називається «Слоненя з кульками». (Під час слухання діти періодично повторюють дію, яка відбувається в казці.)
«Казка про Слоненя з кульками»
Жив-був маленький слоник. Мама і тато його дуже любили. Вони разом гуляли, купалися в річці і пускали фонтани води зі своїх довгих хоботків. Маленьке Слоненя дуже любило проводити час з батьками. Одного разу, гуляючи по парку з батьками, він побачив у Мавпочки велику повітряну кульку. Слоненяті дуже сподобалася кулька, і він захотів таку ж.
– Мама, тато, я теж хочу таку кульку, купіть і мені таку ж, будь ласка! Батьки купили йому гарну жовту кульку. Слоненя був дуже щасливий: всюди ходив зі своєю кулькою, а коли лягав спати, прив’язував її до свого ліжка. (Психолог запитує, який настрій у Слоненя. Дітям пропонується показати, як слоненя радіє новому кульці. Психолог вішає піктограму «Радість» на дошку).
Гуляючи в наступний раз з батьками по парку, Слоненя побачив у Мишка велику зелену кульку і знову попросив батьків купити таку ж. Батьки не хотіли засмучувати улюбленого синочка і купили. Незабаром малюк захотів мати червону, синю кульки, а потім ще і ще. У батьків не залишилося грошей, тоді Слоненя почав вередувати і кричати: «Купіть мені кульку, купіть, купіть.» (Діти визначають настрій Слоненя і показують, як він сердиться і вередує. Психолог вішає значок «Гнів» на дошку.) Батькам довелося брати додаткову роботу, щоб заробити грошей на нові кульки для синочка. І чим більше він вимагав кульок, тим довше батьки затримувалися на роботі. Вони менше проводили часу з сином, а прогулянки в парк зовсім припинилися. Слонику стало сумно самому, і велика кількість кульок його вже не тішила.
(Діти показують, як слоненя сумував. Психолог вішає піктограму «Печаль» на дошку).
– Чому Слоненяті було сумно? (Відповіді дітей).
У кімнаті Слоника було стільки кульок, що він не міг поворухнутися. Тоді він зібрав всі свої кульки і вийшов у двір. Кульок було так багато, що вони стали його піднімати все вище і вище на небо. Слоненя злякався, що ніколи не побачить своїх батьків, і початок кликати на допомогу: «Допоможіть! Допоможіть! ». (Дітям пропонується уявити, що вони всі летять, і в цей момент їм дуже страшно. Психолог вішає значок «Страх» на дошку)
Прилетіли ворони і почали своїми дзьобами клювати кульки, яких ставало все менше і менше. Слоненя почав опускатися вниз. Спустившись, він задумався.
Обговорення казки:
– Як ви думаєте, про що подумав Слоненя? (Послухати думку дітей.)
Можливо, про те, як було добре гуляти з батьками по парку, купатися в річці і пускати фонтанчики води з хобота? Як почуває себе зараз Слоненя? (Діти визначають настрій героя. Зображують сором. Психолог вішає на дошку піктограму «Сором»).
– Що для цього може зробити саме Слоненя? Підкажіть йому, будь ласка! (Діти обговорюють, що неправильно зробив Слоненя, і як йому можна допомогти.)
– Молодці! Ви допомогли Слоненяті зрозуміти, що він робив не так, і виправити помилки. А тепер, подивіться на дошку. Давайте згадаємо, як змінювалося настрій Слоненя протягом казки: радість, гнів, печаль, страх, сором.
Релаксація «У лісі»
Мета: психоемоційна розвантаження.
– Діти, вам сподобалася казка? Ви були дуже уважні, молодці! Втомилися? Давайте відпочинемо. Лягайте на килим, так щоб вам було зручно. Я включу музику.
Закрийте очі. Уявіть ліс: дерева, кущі, квіти. У лісі стоїть великий пеньок. Сядьте на нього. Ви чуєте спів птахів, шелест трави. Сонечко через листочки своїми ніжними промінчиками гріє ваші щічки, ручки, ніжки. Теплий вітерець ніби огортає вас ковдрою. Вам легко і приємно. Прислухайтеся до себе. Не поспішаючи, відкривайте очі. Посидьте кілька хвилин.
Підсумок заняття. Бесіда з дітьми:
– Що нового ви дізналися?
– Яка гра була цікавою?
– З ким із ваших друзів ви подорожували разом і допомагали один одному?
– А який у вас зараз настрій?
Щоденник настрою
Мета: діагностика емоційного стану дошкільнят.
Діти знаходять піктограму, яка відображає їхній настрій в кінці заняття. Психолог зазначає настрій в щоденнику настрою.
Прощання
Мета: виховання доброзичливості.
– Сьогодні на занятті працювали всі діти. Молодці! А тепер, давайте станемо в коло, візьмемося за руки (легке погойдування руками) і повторюємо за мною: «Всім, всім бажаємо бути здоровими! До побачення!”.