Підібрати матеріали:

СЕМІНАР-ПРАКТИКУМ «ВИКОРИСТАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ФІЗКУЛЬТУРНО-ОЗДОРОВЧІЙ РОБОТІ З ДОШКІЛЬНИКАМИ»

Автор: Грищенко Ірина Вікторівна

Посада: інструктор з фізкультури, хореограф

Місце роботи: КДНЗ №3

Оцініть публікацію:

Мета: Підвищити рівень поінформованості педагогів про здоровий спосіб життя, можливості особистого впливу на формування позитивної мотивації у дітей щодо збереження і зміцнення здоров’я.  Стимулювати зусилля для успішного розв’язання оздоровчих завдань.  Удосконалювати фахову майстерність педагогів, активізувати їхній творчий потенціал, розвивати креативне мислення. Розширити професійну майстерність педагогів-учасників семінару-практикуму в процесі активного педагогічного спілкування з освоєння досвіду роботи застосування інноваційних технологій і форм роботи з дошкільнятами.

Матеріал. Символічні зернята, колоски, дошка, глайди, «Чарівний парашут», віяла, султанчики, ноутбук, проектор.

Хід семінару

Сьогодні у цій залі радо вас вітаємо,

як працювати інноваційно та творчо  —

ідей багато маємо.

До кожної дитини підхід особливий —

Прагнемо, щоб діти зростали щасливі.

Доброго дня, шановні колеги! Я рада вас всіх вітати на сьогоднішньому семінарі. Сьогодні нам потрібне бажання попрацювати та хороший настрій. Пропоную девізом нашої роботи взяти слова Конфуція: «Скажіть мені — і я забуду, покажіть — і я запам’ятаю, дайте можливість обговорити — і я зрозумію, дайте можливість навчитися — і я прийду до досконалості».

Тема сьогоднішнього семінару «ВИКОРИСТАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ФІЗКУЛЬТУРНО-ОЗДОРОВЧІЙ РОБОТІ З ДОШКІЛЬНИКАМИ». Я сподіваюся, що для кожного з вас ця тема дуже цікава і до кінця не вивчена. Тому сьогодні я хочу поділитися з вами своїми інноваційними методиками.

Мета нашого семінару: Підвищити рівень поінформованості педагогів про здоровий спосіб життя, можливості особистого впливу на формування позитивної мотивації у дітей щодо збереження і зміцнення здоров’я.  Стимулювати зусилля для успішного розв’язання оздоровчих завдань.  Удосконалювати фахову майстерність педагогів, активізувати їхній творчий потенціал, розвивати креативне мислення. Розширити професійну майстерність педагогів-учасників семінару-практикуму в процесі активного педагогічного спілкування з освоєння досвіду роботи застосування інноваційних технологій і форм роботи з дошкільнятами.

А зараз пропоную вам написати очікування від сьогоднішньої роботи на символічних «зернятах», якими ми «засіємо педагогічне поле». Так за словами В.О. Сухомлинського «…щоб отримати результат у педагогічній роботі, необхідно мати зерна знань, зерна професійної майстерності».

Звісно, у кожного з вас є певні очікування щодо нашого семінару-практикуму. Можливо, хтось хоче отримати нову інформацію чи ознайомитися з новими термінами, чи дізнатися про досвід своїх колег. Тому запишіть свої очікування ось на цих зернятках. Пропоную взяти свої зернята і засіяти поле очікувань. Наприкінці роботи, шановні колеги, ми побачимо, чи «проросли посіяні зерна», чи мала наша сьогоднішня робота позитивний результат.

А щоб краще проросли наші зерна, нам потрібно закінчити речення:

  1. Від педагога, що проводить семінар, я очікую…
  2. Від інших учасників я очікую…
  3. Від себе я очікую…
  4. Мета яку я маю досягти…

Будь-ласка по черзі підходимо до символічного поля очікувань і сіємо свої зерна.

(Педагоги викладають зарна на дошку)

Китайська мудрість говорить: «Не дай Вам Бог жити під час змін». Сучасний світ змінюється з надзвичайною швидкістю. Змінюється клімат, соціальні системи, відношення, величезні зміни відбуваються і в науці …

Однак, може варто посперечатися з китайською мудрістю. Адже зміни – це час величезних можливостей! Важливо лише побачити ці зміни та ввійти у них.

Сьогодні в Україні йде становлення нової системи освіти, орієнтованої на входження у світовий інформаційно-освітній простір. Цей процес супроводжується істотними змінами в педагогічній теорії і практиці навчально-виховного процесу, пов’язаними із внесенням коректив у зміст технологій навчання, які повинні бути адекватними сучасним технічним можливостям і сприяти гармонійному входженню дитини в інформаційне суспільство.

Для сучасного етапу розвитку дошкільної освіти в Україні характерна широка наявність у ньому інноваційних процесів.

Слово «інновація» має латинське походження і в перекладі означає оновлення зміну, введення нового. У педагогічній інтерпретації «інновація» означає нововведення, що поліпшує хід і результати навчально-виховного процесу.

Інноваційні педагогічні технології – це цілеспрямоване, систематичне й послідовне впровадження в практику оригінальних, новаторських способів, прийомів педагогічних дій і засобів, що охоплюють цілісний навчальний процес від визначення його мети до очікуваних результатів.

Сьогодні мені хотілося більш детально познайомити вас з певними інноваційними технологіями, які я використовую у своїй роботі.

Це такі інноваційні оздоровчі технології, як: художня гімнастика, кольоротерапія, арт-терапія, кінезотерапія, казкотерапія, музикотерапія, етюди психогімнастики, глайдінг та ІКТ.

І зараз мені хотілося детальніше зупинитися на деяких з них.

Я гадаю, що дехто пам’ятає, хто був на минулому РМО яке я проводила, як Маша із мультфільму «Маша та Ведмідь» розмовляла з дітьми? Хто не був у вас є можливість побачити. Це відбувалося ось так… (фрагмент відео)

Ось так, це були тоді ще перші спроби впровадження ІКТ в освітній процес.

Вченими доведено, що людина запам’ятовує 20% почутого і 30% побаченого, і більше 50% того, що вона бачить і чує одночасно. Таким чином, сприйняття і запам’ятовування інформації за допомогою яскравих образів – це основа будь-якого сучасного заняття. Інформаційно-комунікаційні технології дозволяють створити умови для підвищення ефективності освітнього процесу, підсилення емоційного фону та дозволяють вивести результат на високий рівень.

Так, взявши за основу методику використання ІКТ у Всеукраїнських освітніх проектах «Розумники», «Розквіт» та «Інтелект України», в дошкільному закладі була впроваджена інноваційна технологія використання ІКТ на заняттях з фізичної культури.

Першим етапом впровадження інноваційної методики було виявлення інноваційної ініціативи та створення інновації (знаходження літератури та ресурсів з різних методик, на основі яких створювалася технологія).

Другим етапом розробка й апробація інноваційного освітнього проекту (розробка відеоматеріалу та підбір вправ і використання їх на заняттях).

Третім етапом є одержання експериментальних результатів (провівши заняття з використанням ІКТ було побачено з яким задоволенням діти виконують всі поставлені перед ними завдання).

Четвертим етапом є презентація інноваційних технологій на відкритих заходах. Тобто це сьогоднішня наша робота…

Сьогодні до вашої уваги пропоную переглянути комплекс ранкової гімнастики з Крошем.

В основі покладено фрагменти з мультфільму «Смішарики», слова та музика Сергія Бучко і комплекс вправ за освітньою програмою.

(практичний показ)

Ранкова гімнастика з Крошем

Мета: Продовжувати формувати навички орієнтування в просторі, використовуючи різні варіанти рухових дій, правильну поставу, сприяти розвитку почуття ритму, музичного слуху, уваги, вмінню узгоджувати рухи з музикою . Розвивати вміння реагувати на сигнал. Спонукати до вияву вольових якостей — наполегливості та витривалості. Виховувати у дітей позитивні емоції та потребу у фізичному вдосконаленні.

Наступна інновація – Етюди психогімнастики.

Всім нам відомо, що сучасні діти дуже гіперактивні, збудження в них переважає гальмування. Тому на сьогодні дуже доречно використовувати форми роботи для урівноваження психічного стану дитини.

Так одним із ефективних засобів є етюди психогімнастики.

Завданням психогімнастики є збереження психічного здоров’я, запобігання емоційним розладам у дитини через зняття психічного напруження, розвиток кращого розуміння себе та інших, створення можливостей для самовираження особистості.       

         Більшість етюдів побудовані на імітації певних сил природи, відтворення природніх процесів,  почуттів та емоційних станів людини. Крім того кожен етюд психогімнастики несе певний сюжет, що спонукає дітей до мислення, перевтілення в певний образ та виконання рухів, що відтворюють його. Завдяки цьому у дошкільників розвиваються емоції та вищі почуття.

В послідовності психогімнастичних вправ особливо важливо дотримуватись чергування і порівняння протилежних за характером рухів:

  • напруження і розслаблення;
  • різких та плавних рухів;
  • частих та рідких;
  • дрібних та цілих гармонійних;
  • ледь помітних коливань і стрибків;
  • помахів тіла і повних застигань;
  • свобода руху в просторі та рухи з предметами.

Таке чергування рухів рефлекторно впливає на гармонізацію психічної діяльності мозку: впорядковується психічна і рухова активність дитини, покращується її настрій, урівноважується інертність самопочуття.

Реалізація цієї інновації також здійснюється в кілька етапів:

І етап – розповідь дітям твору, де діти уявляють себе в образі.

Зараз я пропоную вам побувати в ролі дітей і прослухати легенду про вогонь та воду. Я попрошу, будь ласка закрийте очі і уявляємо образи…

Легенда «Вогонь та вода»

Колись сперечався вогонь з водою, хто сильніший? То що підніме вогонь полум’я, то вода і заллє. Де покажеться вогонь, то вода і лине на нього. Вогонь бачить, що не подужає, та й утік в камінь, там уже йому нічого вода не зробить. Нема в світі мудрішого й хитрішого, як вогонь.

Відкриваємо очі… ось таким чином діти ознайомлюються із сюжетом етюду психогімнастики.

ІІ етап – показ фрагменту відео для підсилення образного мислення.

ІІІ етап – відтворення образів під музичний супровід.

Тож до вашої уваги етюд психогімнастики «Вогонь та вода».

 (практичний показ)

Етюд психогімнастики «Вогонь та вода»

Мета: розвиток і корекція різних аспектів психіки дитини, її пізнавальну, емоційну, особистісну сфери.

Наступна інновація, якою б мені хотілося поділитися, це «Чарівний парашут»

Ця технологія широко використовується за кордоном, зокрема в Японії, Китаї та США для проведення розваг з дітьми різного віку.

«Чарівний парашут» – це шмат тканини, діаметром від трьох до семи метрів, складений з різнокольорових секторів. Для гри з парашутом потрібно від 8 до 24 учасників. Грати одночасно можуть як діти одного віку, так і різновікова команда.

Заняття з парашутом – це весела командна гра. Завдяки таким іграм у дошкільників розвивається зорова та слухова увага, швидкість реакції, спритність, емоційна сфера і відчуття співпричетності спільній справі, активізуються рухові навики, орієнтування в просторі, формується вміння утримувати красиву статичну поставу, вміння поєднувати рухи зі словами та музикою. Різнобарвне тло та його досить великий розмір дозволяє використовувати парашут також і з навчальною метою. Завдяки проведенню таких дидактичних ігор можна вирішувати ряд завдань з сенсорного, логіко-математичного розвитку, стимулювати пізнавальний інтерес до природи та оточуючого світу.

Тож я гадаю, що дана інновація має зацікавити не тільки фізінструкторів, а й вихователів груп. Адже парашут можна використовувати і на заняттях з математики і в сенсорному розвитку…

Хочу зазначити, що на своїх заняттях «Чарівний парашут» я використовую як для окремої частини заняття так і на всьому занятті.

В основі фізкультурно-оздоровчої і корекційної роботи з ігровим парашутом лежить органічний взаємозв’язок музики, руху і мови.

Сьогодні ви побачите фрагмент заняття з «Чарівним парашутом», а саме: основні рухи (біг та повзання) та знайому всим гру «Кіт і миші».

Тож до вашої уваги фрагмент заняття з «Чарівним парашутом».

(практичний показ)

«Кіт і мишка»

Мета: формувати вміння орієнтуватися у просторі, рухатися в різному темпі, розвивати емоційну сферу і почуття причетності до спільної справи.

Опис гри. Цю гру краще проводити в приміщенні на м’якому килимі. Всі гравці, крім двох ведучих, тримаються за краї парашута. Ведучі знімають взуття і домовляються, що будуть не ходити, а лише повзати на колінах. Гравець «кіт» повзає зверху по парашуту, а гравець «мишка» повзає під парашутом по колу ближче до краю. В цей час всі останні гравці, що сидять навколо парашута, створюють хвилі і таким чином заважають «котові» побачити, як рухається під парашутом «мишка». Завдання «кота» помітити і спіймати під парашутом втікаючу «мишку». Виходити за край парашута не можна.

Інноваційна технологія – глайдінг.

Якщо вам набридли звичні вправи, можете спробувати новий напрям інноваційної оздоровчої технології під назвою «глайдінг».

Глайдінг прийшов до нас з Америки. Його першовідкривачем є Мінді Мюлрей, фітнес-майстер міжнародного класу.

Глайдінг – це поєднання інтенсивного тре­нування і розваги. Суть глайдінгу полягає в тому, до завдяки глайдам звичайні вправи за рахунок додаткового навантаження набувають нового змісту. Шанувальники глайдінгу порівнюють його з танцем на льоду, оскільки всі рухи виконуються ковзаючи і заняття стає більш динамічним і веселим.

Переваги глайдінгу:

  • поліпшення координації рухів, тренування вестибулярного апарату, формування правильної постави і виправлення недоліків фігури;
  • профілактика плоскостопості завдяки участі декількох груп м’язів, які не задіяні під час виконання звичайних вправ;
  • підвищення витри­валості при виконанні вправ у середньому та ви­сокому темпі;
  • незвичність занять, можливість додат­кового навантаження за допомогою ковзаю­чих рухів;
  • відмінне задіяння глибинних м’язів, м’язів преса і спини. Правильно вибравши траєкторію руху, можна виконувати вправи на будь-яку групу м’язів.
  • простота тренажерів (дисків-глайдів) дає можливість займатися в домашніх умовах;
  • практично повна відсутність протипоказань;
  • можливість модифікувати вже відомі вправи, доповнивши їх дисками.

Працювати з глайдами дуже просто. Виконувати вправи можна на килимі або навіть просто на підлозі.  Позитивний же ефект від таких тренувань величезний. Головне – зайняти правильне вихідне положення.

Всі заняття з елементами глайдінгу доречно проводити з музичним супроводом. Для цього можна використовувати музику Катерини Желєзнової «Аеробіка для малят». Темп мелодій може змінюватися.

Педагогічно грамотний підбір вправ з урахуванням їх доступності, поступове їх ускладнення за рахунок нових деталей, підбір відповідного музичного супроводу, – все це сприятиме фізичному розвитку дошкільників та зміцненню їх здоров’я.

Тож до вашої уваги комплекс вправ з глайдами.

(практичний показ)

Комплекс з глайдами

  1. «Розімнемо ніжки»

В.п.: стійка ноги разом, руки на поясі, глайди на підлозі перед собою.

1 – стати правою ногою на глайд на носок; 2 – в.п.; 3 – стати лівою ногою на глайд на носок; 4 – в.п.

  1. «Колові рухи ногами»

В.п.: стійка ноги разом, руки на поясі, глайди на підлозі перед собою.

1 – стати правою ногою на глайд; 2 – ковзний рух правою ногою в сторону; 3 – ковзний рух правою ногою вперед; 4 – в. п.; 5 – стати лівою ногою на глайд; 6 – ковзний рух лівою ногою в сторону; 7 – ковзний рух лівою ногою вперед; 8 – в. п.

  1. «Рухи руками в сторони»

В. п. – на колінах, опуститись на п’ятки, поставити долоні на глайди перед колінами.

1 – відвести праву руку пра­воруч, нахиляючись вперед; 2 –  в. п.; 3 – відвести ліву руку лі­воруч, нахиляючись вперед; 4 –  в. п.; 5 – відвести обидві руки в сторони, нахиляючись вперед; 6 – в.п.; 7 – відвести обидві руки в сторони, нахиляючись вперед; 8 – в.п.

  1. «Змійка»

В.п.: на колінах, опуститись на п’ятки, поставити долоні на глайди перед колінами.

1-2 – ковзати руками вперед, лягти на живіт; 3-4 – підняти голову вгору, потягнутися назад; 5-8 – ковзати руками назад, сісти у в.п.

  1. «Випади»

В. п.: стати на глайди, руки на поясі.

1 – 2 – відвести праву ногу назад, упор руками об підлогу; 3 – 4 – в. п.; 5 – 6 – відвести ліву ногу назад, упор руками об підлогу; 7 – 8 – в. п.

  1. «Ковзанка»

В.п.: стати на гдайди, відвести праву ногу назад, упор руками об підлогу.

1-2 – відвести ліву ногу назад, праву зігнути в коліні; 3-4 – відвести праву ногу назад, ліву зігнути у коліні.

  1. «Стрибки»

В.п.: стійка ноги разом, руки на поясі, глайди перед собою.

1 – стати правою ногою на глайд; 2 – стати лівою ногою на глайд; 3-4 – стрибок назад у в.п.

  1. «Потанцюймо»

В. п. – стати на глайди носками, п’ятки підня­ти від підлоги, руки внизу.

Виконувати рухи з поворотами праворуч – ліворуч тулубом.

Ноги напівзігнуті, вільні рухи руками (утри­мання рівноваги).

А зараз, шановні колеги, я вам пропоную трішечки попрацювати… Запрошую вас до практичної частини нашого семінару. Пропоную вам виконати вправи з глайдами.

(практична частина з педагогами)

Шановні колеги, у кожного з вас на столах лежать колоски із запитаннями. Я пропоную вам відповісти на запитання і по черзі виходячи дати невеличкий аналіз семінару-практикуму, щоб дізнатися результат нашої сьогоднішньої роботи та поділитися своїм досвідом роботи з впровадження інновацій в освітній процес.

  1. Чи справдилися ваші сподівання?
  2. Які знання ви отримали?
  3. Що для вас було цікаве?

(педагоги пишуть відповіді

та дають аналіз семінару-практикуму)

І закінчити свій семінар-практикум я б хотіла словами Чарльза Діккенса: «Людина не може по-справжньому удосконалитися, якщо не допомагає вдосконалитися іншим».

Творіть самі. Як немає дітей без уяви, так немає і педагога без творчих поривів. Творчих Вам успіхів!

Використана література:

  1. Альтов Г. І тут з’явився винахідник: Науково-популярна книга. – М.: Дет. літ. 2000.
  2. Альтшуллер Г.С., Злотін Б.Л., Зусман А.В. Теорія і практика вирішення винахідницьких завдань. Методичні рекомендації. – Кишинів, 1989.
  3. Бабешко О.П. Основи запровадження інноваційних технологій в навчальний процес з фізичного виховання. – Луганськ 2001. – 193 с.
  4. Денисенко Н. Освітній процес має бути здоров’язбережувальним//Дошкільне виховання. – 2007. – №7. – С. 8-10.
  5. Денисенко Н. Оздоровчі технології в освітньому процесі//Дошкільне виховання. – 2004. – №12. – С.4-6.
  6. Єфименко М.М. Колір у фізичному вихованні// Дошкільне виховання. – 1998. – № 11-12. – С. 18-19.
  7. Москаленко Н. В. Педагогічні інновації у фізичному вихованні / Н. В. Москаленко // Спортивний вісник Придніпров’я. – 2009. – № 1. – С. 19–
  8. Чус О.В., Данченко В.М. Основи технічної творчості.- Київ: Вища школа. 1993
Вікно перегляду документа
Отримати код

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

© 2018-2024 ВсімОсвіта
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно