Дана методична розробка з предмета «Охорона праці» презентує урок, що містить елементи технології розвитку критичного мислення.
Технологія формування та розвитку критичного мислення є однією з інноваційних педагогічних технологій, де увага переноситься на процес набуття учнями знань, умінь, навичок, життєвого досвіду, які трансформуються у ключові компетентності.
Педагог, який використовує елементи технології розвитку критичного мислення, вчить учнів, перш за все, задавати питання типу:
- Що я думаю по це?
- Як нові знання відповідають раніш отриманим?
- Що я можу робити по-іншому після вивчення нового матеріалу?
- Як нові знання впливають на мою думку, погляд, рішення?
Критичне мислення формується поступово, воно є результатом щоденної кропіткої роботи викладача й учня, з уроку в урок, з року в рік.
Структура уроку, на якому використовуються елементи технології розвитку критичного мислення, має три етапи:
- Етап актуалізації та мотивації («виклику»), призначений «підняти» з пам’яті учнів ту інформацію, яка стане відправною на даному уроці, сформувати інтерес до нової теми, активізувати навчальну діяльність учнів, визначити проблемне питання, сформулювати основні задачі уроку.
- Етап осмислення. Учні вступають в безпосередній контакт з новою інформацією. Проводиться систематизація нових знань, відбувається оцінювання, порівняння нових знань з тими, що вже відомі.
- Етап рефлексії – найважливіший для розвитку критичного мислення в учнів, бо його основними завданнями є узагальнення, систематизація вивченого й рефлексія щодо процесу і результатів навчальної діяльності. Необхідно, аби учні подумали про те, що вони дізналися, чого навчилися, запитали себе, що це для них означає, як це змінює їхнє бачення і як вони можуть це використовувати. Під час підбиття підсумків учні удосконалюють важливе уміння – резюмувати інформацію, передавати почуття й уявлення в кількох словах, співвідносити нову інформацію зі своїми уявленнями, тобто свідомо пов’язувати нове з відомим.
Побудова уроку за технологією розвитку критичного мислення вимагає багатьох знань і вмінь від педагога. Перелік методів достатньо великий. Добирати їх слід з огляду на мету, завдання, зміст уроку. Головне те, що викладач має створювати атмосферу позитивної взаємодії учнів, а ще – і це принципово важливо – самому мислити критично.