Підібрати матеріали:

Квест-гра «Рідна мова-скарб безцінний», присвячена Дню писемності та мови.

Автор: Пуха Оксана Миколаївна

Посада: вчитель початкових класів

Місце роботи: Прилуцький заклад загальної середньої освіти I-III ступенів №10 (ліцей №10)

Оцініть публікацію:
VIP-користувач

Мета: навчати розумінню того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава, розширювати знання про красу і багатство української мови, ознайомити дітей з українськими звичаями; пробудити почуття національної гідності; формувати   соціальний досвід у підлітків, успадкування духовних надбань і досягнення високої культури міжнаціональних взаємин,  виховувати толерантність до національних меншин та повагу до культурної спадщини рідного народу, любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого українського, бажання розмовляти рідною мовою.

 

Форма проведення: квест-гра

Місце проведення: класна кімната.

 

 

Епіграф  уроку:

Хто не любить своєї рідно їмови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім’я людини.

Й. Г. Гердер

 

ХІД УРОКУ:

  1. Організація класу

Багата і барвиста, ніжна й милозвучна мова українського народу. Мова – то краса життя, – наше майбутнє. Рідне слово – це  не вмируще джерело, з якого ми пізнаємо навколишній світ, рідну серцю родину, свій народ. Щиро рада усіх Вас вітати, бо у нас у класі гарне свято – будемо нашу рідну мову шанувати.

Сьогодні, 27 жовтня, ми відзначаємо День української писемності та мови.

   Тож, сьогоднішня зустріч – це ще одна сходинка до взаєморозуміння, до мовного єднання до якого ми всі так прагнемо.

Наша рідна українська мова – найпрекрасніше диво, скарбниця, в якій зберігається історія нашого народу, його невмируща душа, багатовікова культура.

    Спробуйте уявити один день свого життя без мови: ось ви щойно  прокинулись, мовчки одягаєтесь, снідаєте, поспіхом йдете до школи. А що далі? Мовчазні друзі та однокласники походжають просторими шкільними  коридорами – ніхто ні з ким ні про що не спілкується, не розповідає один одному про свої нещодавні пригоди. По всій школі стоїть мертва тиша, не чути ніде дитячого гамору та яскравих посмішок від сказаного слова.

Лунає дзвоник. Ви тихенько заходите до класу, сідаєте за парту. А що далі? Чи змогли б ми за таких обставин отримати освіту, відчути себе частинкою суспільства? Вважаю, що ні.

Отже, мова – найважливіший засіб спілкування. Життя без неї уявити неможливо, це найбільше і найдорожче добро кожного народу.

     Прекрасна, багата, мелодійна українська мова. Слова – це крила ластівки, вона їх не відчуває, але без них не може злетіти. Тож маємо зробити все для того, щоб не згорнулися крила, щоб не обірвалася золота нитка, яка веде з давнини в наші дні.

ІІ. Оголошення теми і мети заходу

-Сьогоднішній позакласний захід ми гордо присвячуємо найріднішій українській мові. Саме тій мові, якою ми з вами протягом  дня розмовляємо, каліграфічно пишемо, виразно читаємо. Тож ми починаємо цікаве змагання знавців української мови. Девіз нашої гри: «Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться. Солодке слово «перемога» нелегко всім дається. Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою».

І незабаром ми всі дізнаємося, хто стане найяскравішою зіркою у нашому королівстві Мовограй. Але коженіз вас хай пам’ятає:

 

Я –учень НУШ.

Я – хочу знати все.

Я –критично мислю.

Я –вмію все.

Я – знаю все.

Я – особистістькреативна.

Наше мовознавче змагання проходитиме  у форміквест-гри, у якій братимуть активну участь 2 команди. Командимають обрати собі назву відповідно до запропонованих емблем: «Шанувальники рідної мови » та «Українська– це модно» і капітанів команд.

Сьогодні ви матимете змогу показати свої:

  • Знання
  • Уміння
  • Навички
  • Ерудицію
  • Кмітливість
  • Отже, перевіримо ваші знання з української мови та усної народної творчості загалом. Що ж розпочинаймо! Наша квест-гра буде складатися з десяти зупинок. Готові?

(Ознайомлення із маршрутним листом)

 

(Команди рухаються за маршрутним листом, де зазначені назви зупинок .На кожній зупинці команди виконують завдання, за правильне виконане завдання команди отримують медальки «Знавець рідної мови».)

1 зупинка «Барвиста абетка»

Гра «Складіть українську абетку».

Скласти слова в алфавітному порядку.

2 зупинка

«Скарбничка юного мовознавця»

Запитання для команди « Шанувальники рідної мови»

 

  1. Державна мова України? (українська)
  2. Слова з протилежним значенням. (антоніми)
  3. Частина мови про ознаку предмета. (прикметник)
  4. Найменша одиниця мови? (звук)
  5. Знак у кінці питального речення. (знак питання)
  6. Остання частина слова. (закінчення)
  7. Перша буква у власній назві. (велика)
  8. Розмальоване яйце. (писанка)
  9. Частина слова перед коренем. (префікс).
  10. Знак у слові В’ячеслав. (апостроф)
  11. Список літер установленого порядку. (алфавіт)
  12. Нема України без верби і … (калини)
  13. СтолицяУкраїни. (Київ).
  14. НазваГімнуУкраїни. („Ще не вмерлаУкраїна…”).

 

Запитання для команди « Українська – це модно»

 

  1. Народна назва Пасхи. (Великдень)
  2. Найбільша одиниця мови. ( текст)
  3. У що береться пряма мова? (у лапки)
  4. Без якої святині зникає народ? (без мови)
  5. Знак у кінці розповідного речення. (крапка)
  6. Буква без звука. (м’який знак)
  7. Розмова двох осіб. (діалог)
  8. Слова з близьким значенням. (синоніми)
  9. Слова спільного кореня. (спільнокореневі)
  10. Зміна букв у корені. (чергування)
  11. Частина мови що діє (дієслово)

12.Колір нашого Прапора. 

13.Назвіть малий Державний Герб України. (Тризуб).

14.Доберіть синонім до слова азбука.

 

3 зупинка «Квітучий сад слова»

 

Ой, яка чудова українська мова!

Де береться все це, звідкіля і як?

Є в ній ліс – лісочок, пуща – гай, діброва,

Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак.

І така ж розкішна і гнучка, як мрія.

Можна «звідкіля» і «звідки», можна і «звідкіль.

Є у ній хурделиця, віхола, завія,

Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.

Та не в тому справа, що така багата.

Помагало слово нам у боротьбі.

Кликало на битву проти супостата,

То звучало сміхом на полях плаката,

І за все це, мово, дякуємо тобі.

 

Завдання для команди « Шанувальники рідної мови»

 

  1. Дібрати синоніми до слів:

Дорога –

Дім–

Земля –

 

  1. Дібрати до слів антоніми:

Низький –

Сумний –

Ходити –

Пізно –

 

  1. Дібрати словосполучення з переносним значенням:

Золотий ланцюжок –

Смачний бутерброд –

Холодний чай –

 

 

 

Завдання  для команди « Українська – це модно»

  1. Дібрати синоніми до слів:

Говорити –

Плакати –

Думати –

 

  1. Дібрати до слів антоніми:

Голосно –

День –

Білий –

Глибоко –

 

  1. Дібрати словосполучення з переносним значенням:

Біжить дитина –

Світла стрічка –

Дівчинка плаче –

 

4 зупинка  «Скарбничка фольклору»

Завдання: поєднати частини «розсипаних» прислів’їв.

 

« Шанувальники рідної мови»

Хто хоче більше знати –                              вилетить – не впіймаєш.

Добрим словом мур пробєш –                 а лінь марнує.

Слово не горобець –                                     а кажи навчусь.

Праця людину годує-                                   а лихим – у двері не ввійдеш.

Не кажи не знаю,                                           треба менше спати.

 

« Українська – це модно»

Життя прожити                                          в зуби не заглядають.

Дарованомуконеві                                   не поле перейти

Вік живи                                   вода не тече.

Під лежачий камінь                                    раз відріж.

Сім раз відмір                                вік учись.

 

5зупинка  «У світі скоромовок»

      Скоромовки належать до перлин усної народної творчості. Це маленькі цікаві віршики, які треба швидко мовити. Тому команда, яка швидко мовить скоромовку свою, отримає медальку.

          « Шанувальники рідної мови»

Вереду валивереднички,
Що не зварили
вареничків.
Не вередуйте, вередниченьки,
Ось поваряться
варениченьки.

                                            

« Українська – це модно»

 

Сидить Прокоп — кипить окроп,
Пішов Прокоп — кипить
окроп.
Як при Прокопові
кипів окроп,
Так і без Прокопа кипить
окроп.

 

                                         

 

6зупинка  «Загадкова торбинка»

Для команд підготовлені заздалегідь загадки, які мають швидко відгадати та отримати медальку.

« Шанувальники рідної мови»

  1. Що то за пані у білім жупані?

Дружить з рогачами, горщиками, казанами

В роті в неї смакота. Що ж за пані то така?

 

  1. У вінку зеленолистім, у червонному намисті

Видивляєтьсяу воду на свою хорошу вроду.

 

  1. В нас однаковіі м’я. Відгадай: хто брат, хто я?

Я кажу : «З дерев лечу». Каже брат: « По пошті шлю»

 

  1. Біла рілля, чорне насіння, хто вміє – той посіє, хто знає – відгадає.

                            

 

« Українська – це модно»

  1. Що можна бачити з заплющеними очима?

 

  1. Завжди в роті , а не проковтнеш.

 

  1. 3. Ходить по городу, великого роду,

Ноги, як лопати, а сліду не знати.

 

  1. 4. Що воно за штука, що день і ніч стука?

 

7зупинка  «Юні поети»

          Із ряду слів вибираєте потрібне слово і підкреслюєте його.

Ходить лісом їжачок, в нього шубка з …          (ниточок, дроту, колючок).

Вночі їй завжди півник сниться. Вона не курка, а …     (гуска, ворона, лисиця).

У неділю на Хрещатик квочка вивела …              (голубів, курчаток, овечок).

Великі очі й голова. Не Колобок це, а …                (слон, сова, коза).

Ярослав на камінь сів, ловить в річці …               (окунів, щук, карасів, мух).

 

 

8 зупинка  «Цікаві словечка у слові»

Завдання: Утворити якомога більше слів з одного слова

Слова: підберезник, всесвітній

9 зупинка «Фразеологізми-багатство українців»

Завдання: замінити словосполучення одним словом.

« Шанувальники рідної мови»

– Кури не клюють (багато)

– Хоч око вийми (темно)

– Шкірити зуби (сміятися)

– Ведмідь на вухо наступив (глухий)

« Українська – це модно»

– Як грибів після дощу (багато)

– Як п’яте колесо до воза (зайвий)

– Зарубати на носі (запам’ятати)

– Розбити глек (посваритися)

Визначення переможців і вручення дипломів.

ІІІ. Заключначастина

Ми – українці, – велика родина,

Мова і пісня у нас – солов’їна.

Зріє в садочкахчервона калина,

Рідна земля для нас всіх – Україна!

 

До гарного слова нам треба звикати,

Щобмовабула як дзвінкеджерело.

Подумай сім раз, перед тим, як сказати,

Щоб слово твоє людям радість несло.

Вікно перегляду документа
Отримати код
Короткий опис документу

Цей документ описує квест-гру "Рідна мова-скарб безцінний", присвячену Дню писемності та мови. Метою гри є навчання дітей цінності української мови, розширення знань про культуру і традиції України, виховання почуття національної гідності та толерантності. В організації класної кімнати проводиться низка інтерактивних завдань, які включають складання словників, вікторин, фольклору, ерудиційних ігор на знання мови. Крізь гру формується любов до рідного слова, культури, традицій, і акцентується на важливості мови як засобу спілкування та зберігання історичної спадщини.

Інші публікації автора

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

Андрійченко Наталія Олексіївна
Андрійченко Наталія Олексіївна каже:
22.08.2024 о 19:55

Дякую за розробку. Беру собі на замітку. Завдання різноманітні та цікаві. Спонукають учнів до логічного та критичного мислення.

Ухань Анастасія Сергіївна
Ухань Анастасія Сергіївна каже:
25.04.2024 о 12:34

Я використовую ці педагогічні розробки у своїй роботі і дуже задоволений результатом! Вони допомагають підвищити академічні досягнення учнів та зробити навчання більш цікавим.

Бугійчик Наталія Іванівна
Бугійчик Наталія Іванівна каже:
02.04.2024 о 14:11

Цікаво. Багато різних цікавих  завдань. На наступний рік до Дня української писемності використаю обов'язково. Дякую автору. 

Бугійчик Наталія Іванівна
Бугійчик Наталія Іванівна каже:
02.04.2024 о 14:10

Цікаво. Багато різних цікавих  завдань. На наступний рік до Дня української писемності використаю обов'язково.

© 2018-2024 ВсімОсвіта
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно