Підібрати матеріали:

Консультація для батьків "Роль казок у вихованні дітей".

Автор: Лісковська Наталя Олександрівна

Посада: вихователь

Місце роботи: Глухівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Фіалка"

Оцініть публікацію:
VIP-користувач

«Роль казок у вихованні дітей»

Казка – велика духовна культура народу, яку ми збираємо по крихтах, і через казку розкривається перед нами тисячолітня історія народу.

(Олексій Миколайович Толстой)

Казка завжди присутня в нашому житті: ми її чули в дитинстві, розповідаємо своїм дітям, онукам. Скільки себе пам’ятаємо, поруч з нами «Колобок», «Ріпка», «Лисиця і вовк» … Українські  народні, казки народів світу, авторські: побутові, чарівні, про тварин.  Ніхто точно не знає, коли з’явилася перша казка. Вона з давніх часів живе серед людей. З історії відомо, що у наших предків було прийнято не карати повинною, а наставляти на шлях істинний допомогою казки, оповідання, повчальної історії. Читання казка вважається найдавнішим методом пізнання і виховання. Спілкуючись з нашими дітьми через казку, ми передаємо їм знання про духовний світ, про призначення людини в суспільстві, виховуємо їх, розвиваємо внутрішній світ, виліковуємо від страхів, переживань. Казка дає знання про життя, закони буття, пробуджує творчість, фантазію, виховує любов до Батьківщини, праці, вчить поважати старших, захищати слабких, допомагати хворим і немічним.

   Однозначно, народна казка сприяє формуванню певних моральних цінностей, ідеалу. Дівчаток націлює на «красну дівицю», яка обов’язково рукодільниця, і розумом, і особою красуня, для хлопчиків – добрий молодець (обов’язково відважний, сміливий, сильний, чесний, добрий, працьовитий, готовий в будь-яку хвилину захищати свою Батьківщину). Таке досконалість для дитини – далека перспектива, до якої він буде прагнути, звіряючи з ним свої справи і вчинки. Вища мета, поставлена ​​в юному віці, багато в чому визначить його як особистість. Дорослим необхідно знати мрію малюка, щоб вчасно коригувати і усувати негативні моменти. Вважається хорошим тоном у вихованні читати дитині казку на ніч. При приглушеному світлі каганця, м’якому звуці рідного голосу чарівна історія заколише малюка, подарує йому добрі здорові сни. Крім того, відчуття того, що поруч з ним присутній близька людина, позитивно впливає на формування дитячої психіки. Це допомагає йому заспокоїтися, відчути себе в безпеці. Дитина відчуває, що його люблять, про нього піклуються. Очевидно, що користь казок перед сном дійсно незаперечна.

    Вчені вже давно ведуть розмову про терапевтичну роль казок, застосовуючи їх на психологічних тренінгах, у вигляді лікування душевного стану маленького пацієнта. На жаль, сучасне телебачення завантажено в більшій мірі іноземними мультфільмами, часто агресивними, з жорстокими бійками, з малозрозумілими героями, але ж діти наслідують улюбленим персонажам, переймають способи їх поведінки, манеру говорити. Ось чому батькам і педагогам потрібно дуже строго підходити до вибору казок, до перегляду мультфільмів. І науково, і життям доведено, що діти різного віку дуже люблять слухати казки і незвичайні історії, які розширюють діапазон їх знань і кругозору, допомагають отримати необхідні знання про людину, про життєві проблеми, шляхи їх вирішення. Дають поняття про те, що крім реального світу, існує ще й чарівний, наповнений чудесами і пригодами, що добро завжди перемагає над злом.

   Корисність казок безперечна. На їх прикладі можна «виправляти» «неправильні» риси характеру. Так, малюкам жадібним і егоїстичним, корисно почитати казки «Про рибака і рибку», «Про трьох жадібних ведмежат», «Казку про золотого півника», «Морозко», «Алі-баба і сорок розбійників», боязким і боягузливим, – « Про боягузливого зайчика »,« Боягузливий Ваня », неслухняним і довірливим підійде« Пригоди Буратіно »,« Снігова Королева ». У кожного з нас була улюблена казка, яку ми слухали, читали неймовірну кількість разів. У чому секрет цього літературного жанру? Чому наші діти, та й ми, дорослі, так любимо казки, яка їхня роль, в чому користь?

   Згадаймо, що в старі, давні часи наші предки не поспішали карати дітей, а розповідали повчальну історію, щоб винний зміг осмислити свою поведінку, зробити висновки і не повторювати помилок. Казка – дуже хороший метод виховання і навчання дітей. Розповідаючи казки, ми передаємо досвід наших предків, доповнюючи його своїм, не менш багатим. За допомогою казки дитина збагачує внутрішній духовний світ, позбавляється від переживань і страхів, отримує знання про життя і її законах, розвиває фантазію і творче начало, вчиться співпереживати і передбачати події. Завдяки казці дитина може програти негативні ролі і почуття, при цьому він не буде покараний. Життєві історії дуже добре розділяють уявлення про чоловічу і жіночу манері поведінки.

У кожній казці є головний герой. Найчастіше це активний, хоробрий, вміє виживати в найважчих ситуаціях персонаж. Навіть, якщо спочатку він виглядав негативно, то завершується історія його виправленням, осмисленням негативних сторін характеру. Кожна казка вчить тому, що добро перемагає зло, що важливо при становленні характеру. Роль казок у формуванні особистості дитини доведена багатовіковим досвідом. Ці повчальні історії вчать добру, прощення, терпимості, розуміння того, що добре, що погано. Стимулюють концентрацію уваги, розвивають позитивні якості, заохочують до роздумів, спонукають до питань, пошуку відповідей. Саме казки починають знайомство дитини з літературою, прищеплюють йому любов до читання. Казка – це гра, необхідна для розвитку особистості.

   Виховання дітей через казку незаперечно, адже вона несе величезний запас знань попередніх поколінь. Саме вона надає ненав’язливе вплив на формування мислення дитини, вбираючи інформацію через народну творчість. За допомогою казки легше пояснити малюкам прописні істини, ніж моралі. Казка – це потужний інструмент навчання малюків і дошкільнят. Саме на прикладі героїв казок найкраще засвоюється важлива життєва інформація. Яскравими прикладами моделюється правильна поведінка, є такі казки, як «Колобок», «Сіренький козлик», «Теремок», «Вовк і семеро козенят», «Ріпка» .У них дуже яскраво показуються різні протиставлення: хоробрість і боягузтво, багатство і бідність , працьовитість і лінь, кмітливість і дурість, успіх колективізму і труднощі самотності. На прикладі казкових персонажів діти вчаться відрізняти добро і зло, співпереживати позитивним героям, подумки долати з ними труднощі і перепони. Повіривши в просту істину, що добро перемагає зло, дитина стійкіше навчиться долати життєві негаразди. Можна сміливо сказати з перших хвилин знайомства з казкою починає загартовуватися характер малюка. Відомий факт, що багато в дитинстві відчувають почуття страху: лікарів, темряви, залишатися одні в кімнаті. Знову ж казки можуть допомогти в цій ситуації. Дитина з боку спостерігає, здавалося б, безвихідну ситуацію, і ось знаходиться спосіб благополучного її рішення. Герої щасливі, здорові, зло переможене. Знаючи про позитивному результаті справи, малюк поступово перемагає і свої страхи.

    Багато досвідчених педагогів відзначають, що для дітей ХХI століття характерні зниження розумової працездатності, надмірна збудливість, дратівливість, емоційна виснаженість, нестійкий настрій. Присутній загальмованість, або навпаки, – дратівливість, агресивність. Діти часто залишаються вдома самі, відчуваючи дефіцит спілкування з батьками, однолітками, замикаючись на телевізорі або комп’ютері. За допомогою сучасних технологій на них звалився шквал інформації, причому найчастіше негативною. Діти стали менш чутливими, чуйними, не володіють комунікативними навичками. Тому робота, спрямована на розвиток емоційної сфери, надзвичайно актуальна і важлива. І головний помічник – це казка. Ще К. Д. Ушинський назвав казки першими блискучими спробами народної педагогіки. Захоплюючись казками як пам’ятниками народної педагогіки, він писав, що ніхто не в змозі змагатися з педагогічним генієм народу. Казки є важливим виховним засобом, протягом століть виробленим і перевіреним народом. Педагоги знають різні форми роботи з казкою: читання, переказ, обговорення, театралізоване виконання казок, перегляд фільмів-казок, проведення конкурсу знавця, виставки малюнків і т. д. Життя, народна практика виховання переконливо довели педагогічну цінність казок. Діти і казка – нероздільні, і тому дорослі повинні з раннього віку знайомити своїх дітей з великої духовної культурою народу.

Кілька порад молодим батькам і педагогам:

  • читати казку, концентруючи на ній увагу дитини;
  • з виразом, виділяючи інтонаційно кульмінаційні моменти;
  • чітко промовляючи слова;
  • тільки одну, для більш глибокого осмислення;
  • обрану дитиною (навіть нехай в сотий раз);
  • аналізуючи;
  • попросіть переказати;
  • бажано перед сном.

“Ні казок краще тих, які створює саме життя”.

         (Ганс Хрістіан Андерсон)

Вікно перегляду документа
Отримати код

Інші публікації автора

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

2024 © vsimosvita.com
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно