Тема : ЕКСПЕРИМЕНТУВАННЯ З НАГОЛОСОМ У СЛОВАХ.
СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ЗАЛЕЖНІСТЮ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ВІД ЗМІНИ НАГОЛОСУ.
СКЛАДАННЯ РОЗПОВІДІ ЗА МАЛЮНКАМИ І ЗАПИТАННЯМИ.
Мета: удосконалювати вміння розпізнавати дзвінкі та глухі приголосні звуки, правильно вимовляти слова з цими звуками; сприяти спостереженню за наголосом в словах, залежністю значення слова від його зміни; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу; розвивати критичне мислення, увага, спостережливість, усне й писемне мовлення; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадську компетентності; виховувати бажання допомагати.
Обладнання: карти для роботи в групах; аркуші білого паперу; зображення замку та замка, чарівника; повітряні кульки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок-перетворення.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна здоров’я збережувальна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
- Організація класу
Ми сюди прийшли учитись,
Не лінуватись, а трудитись.
Працюємо старанно,
Завдання виконуємо ми бездоганно!
Сьогодні у нас незвичайний урок:
У казку сьогодні ми зробили крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
І знову вона завітала до нас.
- Любі діти, а чи полюбляєте ви дива?
- Коли вони відбуваються?
- До нас на урок завітав Чарівник у зоряному плащі. Він любить подорожувати, спостерігати за навчанням дітей, а також за польотами повітряних ку3ль.
- Чарівник дізнався, що сьогодні на нашому уроці будуть перетворення, тому хоче залишитися з нами. Дозволимо?
- А після кожного перетворення на вас чекає сюрприз – повітряна кулька!
- Перетворення перше – «Розумники». Бліцопитування
– Які звуки ви знаєте?
– Скільки голосних звуків?
– Якими бувають приголосні звуки?
– Як вимовляємо дзвінкі звуки? А глухі?
(З’являється перша повітряна кулька.)
- Каліграфічна хвилинка
юд уб уж
- Доберіть слова з цими словосполученнями. ( Верблюд, голуб, вуж.)
- Запишіть слова у зошит.
- Обведіть кружечками букви, що позначають дзвінкий звук.
- Перетворення друге – «Глухий – дзвінкий». Словниковий диктант
1) Запис слів
Орієнтовні слова: виноград, голуб, мед, гриб, вулик, рій, ніж, віз, дуб, морж, шоколад, лимонад, пиріг.
2) Виконання завдань.
- Підкреслити однією рискою кінцеву букву, що позначає глухий звук; двома рисками – букву, яка позначає дзвінкий звук.
- Виконати звуковий аналіз 2 слів (за вибором учнів).
3) Взаємоперевірка.
(З’являється друга повітряна кулька.)
- Перетворення третє – «Веселі чарівники». Робота в групах
1) Об’єднання в 3 груп.
2) Виконання завдання.
– Перетворіться на чарівників, замінюючи парним глухим дзвінкий приголосний звук, позначений виділеною буквою.
– Поясніть, як змінилось значення слова.
Група 1
Злива (сильний дощ) – …(слива – фрукт)
Гуля (на лобі) – …( куля – земна)
Група 2
Жити (у світі) – …(шити – голкою)
Гори (вогнем) – …(хори – співають)
Група 3
Бити (палицею) – …(пити – воду)
Дітоньки (діти) – …(тітоньки – тітка).
3) Презентація робіт.
(З’являється третя повітряна кулька.)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
- Повідомлення теми та теми уроку
- Сьогодні на уроці ми продовжимо спостерігати за мовними перетвореннями: будемо експериментувати з наголосом у словах, спостерігати за залежністю значення слова від зміни наголосу, допомагати нашим друзям Гаджику, Родзинці, Щебетунчику та Читалочці. Гадаю, і вам, і нашому гостеві буде і далі цікаво!
- Робота за підручником (с. 24)
- Перетворення четверте – «Чарівний наголос». Виконання вправ 1-2.
- Читання розповіді Гаджика з дотриманням наголосу, який зазначено у словах.
- Бесіда.
– Прочитайте пари слів, що відрізняються лише наголосом. (Брати – брати, дорогу – дорогу).
– Запишіть слова у зошиті.
– Чи може від наголосу залежати значення слова?
– Перевірте ваші міркування за правилом.
- Співвідношення висновку учнів з правилом.
(З’являється четверта повітряна кулька.)
Фізкультхвилинка
- Продовження роботи за підручником (с. 25)
- Перетворення п’яте – «Помагай – друзів виручай!». Виконання вправи 3.
– Читалочці потрібна ваша допомога, зокрема необхідно вибрати з довідки потрібні слова, щоб утворилися речення.
– Що відрізняє пари слів в утворених словах?
– Запишіть утворенні речення. Поставте наголос у встановлених словах.
2) Виконання вправи 4.
– І знову нас кличуть на допомогу! Допоможіть Родзинці відгадати загадку.
– Про що йдеться? (Замок – замок.)
– Запишіть слова – відгадки у зошиті. Позначте наголос у кожному слові.
3)Виконання вправи 5. Робота в парах.
- Виконання завдання .
– Розгляньте малюнки. Складіть розповіді за малюнками, використовуючи слова-відгадки.
- Презентація робіт (за бажанням учнів).
- Хвилинка-цікавинка.
Замок. У середині ХІХ століття замки були найпопулярнішим і престижним видом житла. Саме в них мешкали заможні люди. Саме замок показував усе багатство свого власника.
Перші замки з’являлися в Англії, будували їх з деревини, а не з каменю.
Середньовічні замки в першу чергу виконували оборонну функцію. Вони обов’язково містили отвори, крізь які можна було лити окріп на ворогів; бійниці, з допомогою яких можна було відстрілюватися від незваних гостей і багато інших пристосувань.
Замок. Дверний замок, як і ключ, – річ необхідна, призначена для захисту приміщень від сторонніх. Проте були часи, коли замкова конструкція швидше слугувала оздобленням, аніж системою захисту.
Стародавні замки були виготовлені з деревини і відрізнялися примітивною конструкцією. Перші суцільно металеві замки виготовили англійські ремісники десь у 870-900 рр. Це були звичайні залізні засуви з виступами навколо замкової щілини. Римляни першими почали використовувати нерухомі виступи в замках.
(З’являється п’ята повітряна кулька.)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
- Бесіда
– Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
– Чи може наголос змінити значення слова? Наведіть приклад.
- Рефлексія
– Сьогодні ви творили справжні дива, саме тому в класі з’явилися ці повітряні кульки.
Наш гість Чарівник дуже задоволений знайомством із вами! Але хоче побачити, чи задоволені ви уроком. Він приготував для вас кульки двох кольорів – зеленого та червоного.
Оберіть для себе повітряну кульку зеленого кольору, якщо урок пройшов успішно, з гарним настроєм і все було зрозуміло, якщо виникли проблеми – оберіть кульку червоного кольору.
3.Домашнє завдання
повторити правила.
Група 1
Злива (сильний дощ) – …лива – фрукт)
Гуля (на лобі) – …уля – земна)
Група 2
Жити (у світі) – …ити – голкою)
Гори (вогнем) – …ори – співають)
Група 3
Бити (палицею) – …ити – воду)
Дітоньки (діти) – …ітоньки – тітка).