Підібрати матеріали:

Година спілкування "День козацтва" 2 клас

Автор: Пуха Оксана Миколаївна

Посада: вчитель початкових класів

Місце роботи: Прилуцький заклад загальної середньої освіти I-III ступенів №10 (ліцей №10)

Оцініть публікацію:
VIP-користувач

«Козацькому роду нема переводу»

 

Мета: відзначати День захисника України, шанувати героїчне минуле держави і сьогодення, поважати свята і традиції свого народу; розвивати творчі здібності; виховувати почуття патріотизму до Батьківщини та захисників України.

Обладнання: малюнки на дошці, презентація, відео, роздатковий матеріал.

 

Хід заняття

Слово вчителя.

 Прослухайте уважно вірш. Про що йдеться у цьому вірші?

Сьогодні Україна святкує славне свято,

Це свято – чоловіче, твоє це свято, брате!

Це свято тих, хто ладен у будь-яку хвилину

Батьківщину захищати і рідну Україну!

Хай мир панує завжди і спокій навкруги,

Будь-що тобі хай буде, мій брате, до снаги,

Хай множаться здобутки, життя хай процвітає,

Покровом Божа Матір тебе хай огортає!

– Доброго дня, діти!  Ви здогадалися про яке свято йшлося у вірші? (відповіді дітей).

 

-Які свята ще святкує Україна в цей день? ( День Козацтва, Покрова, День захисника України).

 

‒ Так, ми вітаємо всіх захисників нашої неньки-України. Колись – це були козаки, в

наш час це військові. Як і в козаків, так і у військових, що тоді, що тепер, була одна мета.

  • Яка саме? Як ви думаєте?

(Оборона своїх земель від загарбників, та захист народу.)

 

Перегляд фільму про козаків з минулого та «теперішніх козаків».

https://www.youtube.com/watch?v=HkL3t7o8V0c

 

‒На початку фільму, був вислів, хто запам’ятав, який?

‒ Так, вірно «Козацькому роду нема переводу».

‒ Як ви його розумієте?

‒ А хто мені скаже, хто ж такі козаки, що ви про них знаєте?

‒ Історія кожного народу має свої символи й атрибути. Народними символами України є славні сторінки козаччини. Сьогодні ми на одну мить, перенесемося в далеке минуле нашої України і помандруємо козацькими стежками.

 У літописі українських земель є славний період козаччини, який тривав майже 300

років. Козацтво стало організованою військовою силою, яка боронила наші землі від нападів турків і татар, а також від польських та московських колонізаторів. Козаки були сміливими, дисциплінованими, витривалими, гордими і вільними людьми.

 Вважають, що слово козак походить від слова ―коза .Козаки були спритні, як кози,

вдягалися в казячі кожухи. Можливо, слово ―кайзак‖ , що означає ―вільний чоловік‖. В запорозьких козаків було 265 островів. Найбільший острів називався Січ. Там козаки жили постійно; вчилися військової справи, готувалися до воєнних походів.

 

 

Учень.

 

«Ми роду козацького діти».

– За дніпровими порогами,

за південними дорогами;

За степами, за широкими,

наші прадіди жили,

Мали Січ козацьку сильную,

цінували волю-вільную,

 

 

Україну свою рідную,

як зіницю берегли!

Ми є діти українські.

Український славний рід,

Дбаємо, щоб про нас маленьких і

великих

Добра слава йшла у світ.

 

 

 

Посередині Січі стояла церква Святої Покрови знадвору дуже скромна, а всередині

повна золота і срібла. Частину своєї здобичі призначали на церкву і купували щороку нові ікони. Січчю командував кошовий, його всі називали батьком. До військової старшини належали ще військовий суддя і писар.

Козаки мали свої звичаї. Хто хотів стати козаком, мусив наперед служити 3 роки у

старшого козака. Коли навчався від того козака орудувати зброєю й набував спритності у битвах, ставав справжнім козаком і діставав зброю: рушницю, спис, луки і стріли.

(Слайд )

 

 

За пияцтво на Січі козака прив’язували до стовпа, під яким лежала в’язанка довгих

хворостин, і хто з козаків не проходив поряд, бив три рази бідолаху по спині. І не дай тобі Боже, щось вкрасти у товариша свого! За це на Січі карали на смерть.

Козаки дуже швидко плавали по Дніпру і Чорному морі на своїх чайках – це човен,

видовбаний з верби або липи, борта обшиті дошками. На борту підв’язаний пояс з очерету, який захищав чайку при обстрілі і не давав потонути чайці.

(Слайд )

 

 

 

Козаки одягалися просто: в грубу сорочку в довгий плащ без рукавів. За широким

поясом носили пістолі і люльки, через плече носили торбинку з харчами, а до пояса на

ремінець прив’язували ще й порохівницю з порохом. Голови голили… Та ще й таку моду мали: чуприну носили, та таку, що на вухо намотували.

  (Слайд )

 

‒ Хто знає, як називали ту чуприну козаків? (Оселедець)

Чуприна – старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній

голові (переважно у козаків);

Назва «оселедець» пішла від Катерини ІІ відомою своєю неприязню до козаків, так

вона називала їхню традиційну зачіску.

(Слайд )

 

Не всім дозволялося носити чуприну, котра була своєрідною відзнакою лицарського

стану. Причому варто зауважити, що чуприну (оселедець) просто так не можна було собі вистригти. Тільки після посвяти у козаки (після першого бою, першого морського походу та складних іспитів) дозволялося воїнові голити голову, залишаючи чуприну. Чуприни заборонялося носити джурам, селянам-втікачам, недосвідченим воякам, брехунам, боягузам, злодіям, ошуканцям. Позбавити чуприни козака вважалося найбільшою ганьбою. Про надзвичайно високий статус цієї зачіски у запорожців свідчить і суворо регламентований спосіб носіння чуприни, закрученої саме за ліве вухо. „Чуприну неодмінно носили за лівим вухом, як усі відзнаки і нагороди,— пояснював колишній запорожець Антін Головатий великому князеві Костянтину Павловичу, — шаблю, шпагу, ордени та ін. носять зліва, то й чуприну, як знак завзятого і відважного козака, слід також носити зліва”.

Кожен, хто мріє стати козаком, повинен знати і виконувати заповіді козаків.

 

 

‒ А зараз я ознайомлю вас з найвидатнішими козаками, тими , хто вів козацьке військо

в бій? Вчив бути хоробрим, безстрашним, віддано любити свій край – нашу Україну.

 

 Іван Скоропадський, родом з Умані, з козацької сім’ї. Був генеральним осавулом та

полковником. Брав участь у битвах за свободу України.

(Слайд )

 

 Богдан Хмельницький, видатний державний діяч, полководець.Брав участь

в походах проти татар і турків, очолив національно-визвольну війну.

(Слайд )

 

 Петро Сагайдачний, на Запорізькій січі проявив себе як талановитий козацький

керівник. Це був чоловік великого духу, у битві був завжди першим.

(Слайд )

 

 Іван Мазепа, виявив себе меценатом національної просвіти, великим покровителем

української церкви.

(Слайд )

 

 Петро Дорошенко, у боротьбі проти суперників став єдиним гетьманом

правобережної України.

(Слайд )

 

Звучить пісня «Ой на горі женці жнуть»

https://www.youtube.com/watch?v=PEUzUK5vRzY

 

‒ Про козацтво народом складено багато прислів’їв.

‒ Які саме ви дізнаєтесь склавши їх.

Робота в парах.

  • З’єднати частини прислів’їв та пояснити їх значення

(Учні закінчують роботу і один з учнів називає прислів’я та пояснює його значення. Вчитель прикріплює слова у правильному порядку на дошку за допомогою магнітів.)

 

Козак не боїться

— козацька доля.

Коли козак у полі,

нема переводу.

Степ та воля

– козацька мати.

Козацькому роду

ні тучі, ні грому.

Україна

то він на волі.

 

  • Які ж риси характеру були притаманні козакам?

 

  • Вправа «Асоціативний кущ».

(Асоціативний кущ «Козак» у вигляді ґрона калини. Діти називають якості козаків, а вчитель прикріплює магнітами їх на дошку у вигляді ягід калини).

– Саме такими і є козаки: сильні, хоробрі, відважні, сміливі, розумні, добрі, чесні, працьовиті.

  • Вікторина.

Кого називали козаком? (Це вільна людина)

Хто стояв на чолі козацького війська? (Гетьман)

Як називали хати, в яких жили козаки? (Курінь)

— Вид транспорту на степових дорогах за часів запорожців? (Вози, гарби)

— Назвіть, з якими країнами вели війни за незалежність козаки?

(З Туреччиною, Польщею, Росією)

— Як називалась козацька зачіска? (Оселедець)

— Як називалась козацька каша? (Куліш)

 

В статуті українського козацтва пише:

«Український козак – душа правдива, справедлива і незрадлива. Український козак – це лицар України, морально чиста, високодуховна людина, яка вміє панувати собою, володіє своїми емоціями, розумом, волею…»

‒Тож, друзі будемо боротися за відродження рідної мови, національної культури, проникати в таємниці історії. Любімо Україну. і Шануймо її, народ себе. Хай кожен із вас добрими ділами стверджує, що козацькому роду нема переводу.

 

Славна наша Україна,

А ми її діти.

Поки живі на цім світі,

Будемо радіти.

І ця радість хай озветься

По всьому роздолу.

Хай вороженьки здригнуться…

Бо «Козацькому роду — нема переводу!».

 

 

Дорогі козачата! Бажаю вам бути багатими, як земля, веселими, як весна, здоровими, як вода. І пам’ятайте: «Воля – найкраща цінність в житті. Вільний не може збитись в путі. Всі ви цінуйте братерство і згоду, Ми – не раби, ми – козацького роду.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вітання дівчат

 

Учениця 1

Вам, справжнім чоловікам

Бажаємо ми сили великої

Щоб з цією силою

Ви захищали Мир і спокій!

 

Учениця 2

Ми щасливі будемо і

Удвічі спокійні,

Коли поруч з нами хлопці такі.

Так будьте і Ви щасливі вдвічі,

Наші лицарі дорогі.

 

Учениця 3

Міцні засмальцьовані руки

і м’язи тверді — наче дуб.

На білій, як день, вишиванці

блищить українский тризуб.

 

Учениця 4

В очах — крижана недовіра,

як глобус блищить голова.

Зі Святом тебе, Захисник Вітчизни!

Учениця 5

Джерельний тихий спів води,

Безкрайнії степів простори,

І смерековії ліси,

Широкі плаї, круті гори!

 

Учениця 6

Духмяний хліб на рушнику,

Гостинно розпростерті руки,

Щасливу матері сльозу,

І дідуся з веселим внуком!

 

Учениця 7

За бескиди й дніпровські схили,

За наш пісенний славний рід,

За пломінь в косах у калини,

І за чумацький небозвід!

 

Учениця 8

За нашу рідну Україну,

Що зберегли за всі віки –

Низький уклін і тричі “СЛАВА!”

Українські захисники!

 

Вікно перегляду документа
Отримати код
Короткий опис документу

Документ є сценарієм заходу для школярів, приуроченого до Дня захисника України та Дня козацтва, спрямованого на виховання почуття патріотизму, поваги до історії України та її захисників. Включає різні активності: прослуховування віршів, перегляд відео про козаків, обговорення історичних особистостей та традицій козацтва, виконання пісень, вправи на розвиток творчих здібностей та тематичну вікторину. Мета — розвивати у дітей гордість за свою країну та її героїчне минуле.

Інші публікації автора

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

© 2018-2024 ВсімОсвіта
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно