Підібрати матеріали:

Заняття з малювання "Кавове малювання як вид арт-терапії, аромотерапії та кольоротерапії".

Автор: Мороз Наталія Олексіївна

Посада: вихователь-методист

Місце роботи: КЗДО №358 ДМР

Оцініть публікацію:
VIP-користувач

Мороз Наталія вихователь-методист ЗДО №358 Дніпровської міської ради
Кавове малювання як вид арт-терапії, аромотерапії та кольоротерапії
Анотація. Творчість- незвичайний, чарівний процес, який допомагає розкрити всі грані уяви, змушує сяяти їх новими фарбами. А малювання кавовим розчином – хороший інструмент, що дозволяє педагогу креативно і цікаво перетворити творчу діяльність на справжню казку.
Ключові слова. Кава, арт-кава, кавовий живопис, нетрадиційне малювання, кольоротерапія, аромотерапія. (Coffee, art coffee, coffee painting, unconventional painting, color therapy, aromatherapy)
Якщо запитати сучасних педагогів, якими вони хотіли б бачити своїх вихованців, то за рідкісним винятком списки цих якостей будуть схожі. Усі ми хотіли б, щоб діти були креативні, успішні, щасливі та здорові. Наше завдання, як педагогів, закласти основи найкращого, що є в людині, вже зараз у дошкільному віці. І те, що ми закладемо в душу дитини, виявиться пізніше, стане її і нашою реальністю.
Одним із ефективних методів вирішення цієї проблеми є творчість. Малювання – одне з найулюбленіших занять дітей. А малювання незвичайними способами розкриває можливість використання добре знайомих їм предметів як художні матеріали, дивує своєю непередбачуваністю. А нетрадиційні техніки малювання дають можливість здійснити креативний та доступний підхід до кожної дитини. Кавовий живопис чи кава-арт — нетрадиційна техніка зображувальної діяльності, яка використовує каву як фарбу. Перевага кавових фарб перед традиційними (акварель, гуаш, пальчикові, акрил) – абсолютна екологічність.
Малювати за допомогою кави — старовинне мистецтво, яке спочатку більше було схоже на абстракціонізм. Дрібно перетерті зерна кави змішувалися з невеликою кількістю води і речовини, що клеїться в маленькій ємності. Потім ця суміш виливалася на аркуш паперу, який повертали під різними кутами, тим самим даючи каву розтікатися у загадкові абстрактні форми.
Наприкінці 90-х Кава-Арт стає самостійнішою, досконалішою технікою, дозволяючи передавати будь-які зорові образи. З 2010 року малювання за допомогою кави стало популярним видом дозвілля для непрофесіоналів: поширенню цієї розваги особливо сприяли публіковані відео на YouTube від імені художників професіоналів Кава-Арт, які показують і ілюструють свою майстерність.
Крім того, популярність Кава-Арт зросла і у зв’язку з унікальністю його ефектів — ніякий інший матеріал не має такої незвичайної глянсової поверхні і чарівного привабливого аромату.
Кавовий живопис цікавий не лише дорослим, а й дітям. Використання цієї техніки сприяє розвитку інтересу до цього виду діяльності та дає великий освітній та розвиваючий ефект для розвитку дітей. Яскраві роботи, зроблені своїми руками, стануть улюбленими та дорогими. Під час роботи розвиваються та зміцнюються пальчики, збагачуються сенсорні враження, образне та просторове мислення, зорово-рухова координація, уява, творчі здібності. Великою перевагою кави як матеріалу для малювання є надзвичайна пластичність, тобто при необхідності її можна легко вимити за допомогою води. Це дозволяє коригувати малюнок і досягати найкращої передачі відтінків.
27
Кава-арт справжнє диво, адже цей спосіб малювання дає можливість використовувати будь-які техніки, що існують в зображувальній діяльності, починаючи з тонування паперу до створення малюнка. При розведенні кави водою створюється ефект легкості, легкості та тонкості тонових переходів. Це також і аромотерапія, адже аромат кави бадьорить і піднімає настрій, позитивно впливає на психоемоційний настрій дитини, вселяє оптимізм, життєрадісність, заряджає позитивними емоціями, асоціюється щасливими моментами життя дитини. Аромат створює ідеальну творчу обстановку, в якій працюватиме одне задоволення. Самі картини теж довго зберігають приємний кавовий запах. А також це кольоротерапія. Коричневий колір символізує достаток, затишок, комфорт, тепло рідної оселі, підвищує фізичну витривалість; покращує пам’ять, увагу, підвищує швидкість розумових процесів, викликає позитивні емоції, нейтралізує гнів, хвилювання.
На першому етапі створення малюнка в техніці кава-арт-наносимо на затонований аркуш паперу ескіз простим олівцем.
Потім на етапі малювання кавовим розчином промальовуйте основний сюжет, використовуючи знайомі техніки. Тонким пензлем та темним розчином намічаємо контур малюнка. Для отримання світлих відтінків розчин можна трохи розбавити водою.
Після того, як сюжет створений, промалюйте дрібні деталі тонким пензлем. Залежно від того, який образ ви побачили, можна використовувати різні нетрадиційні матеріали (ватяні палички, мочалки…) для передачі фактури та створення живішого малюнка. Також можна використовувати сіль, додаючи її на вологу поверхню паперу. Такий спосіб дозволяє отримати ефект зірочок. Також можна використовувати суху каву для декора. Техніка малювання кавою трохи схожа на акварельний живопис. У ній допускається прозорість, багатошарове накладання мазків та поступове промальовування деталей. Можливі різні ефекти (підтікання, заливки, які роблять картинку цікавішою). Кава добре розтікається по мокрому паперу і дає можливість виправляти недоліки в процесі: прибрати зайві плями сухим пензлем або зменшити насиченість додаванням рідини.
Для малювання потрібно розчинна кава, яку треба розбавити невеликою кількістю води. Зазвичай, я використовую чайну ложку кави з гіркою та розбавляю 1 чайною ложкою води. Коли я трохи попрактикувалася в малюванні кавою, прийшла до висновку, що чим густіша кава, тим більш насиченим виходить відтінок і чим більше шарів нанести після висихання першого шару – тим яскравішим і більше переливається малюнок. Також я пробувала малювати цикорієм – малюнки та тонування листа цикорієм дає якийсь блиск у роботі – вони начебто переливаються. Для роботи можна використовувати і дуже міцно заварену мелену каву. Але саме розчинна кава дозволяє отримати насичений, майже чорний тон. І це дозволяє робити малюнки контрастними, від найсвітліших відтінків до глибоких темних акцентів. Марка кави не принципова. І ще – при тонуванні листа та малюванні кави краще вибирати папір більш щільною фактури.Також потрібно звичайний аркуш паперу та пензлики білка №5 та №1, простий олівець.
Кавове малювання розвиває:
– творчі здібності, уяву, вміння висловлювати свій задум;
– дрібну моторику рук та тактильне сприйняття;
– увага та посидючість, впевненість у своїх силах;
– просторове мислення та вміння орієнтуватися на аркуші паперу;
– почуття композиції, сприйняття кольорів, об’ємності;
– навчає дітей працювати з різноманітним підручним матеріалом;
А також кавове малювання дозволяє випробувати на практиці різні підручні матеріали:
– ватні палички (пуанталізм) – трубочки для коктейля (для видування зображення дерев та трави);
28
-печатки з поролону та кришечок різного розміру (від пластикових пляшок таковпачків фломастерів);
-харчові матеріали (цукор, сіль, корицю, ваніль для створення ефектувисвітлення плям та надання приємного аромату малюнку);
-зубні щітки (для ефекту набризку);
-м’ятий папір (для відбитка);
-сушене листя дерев (створення малюнка за допомогою відбитків);
-серветки (для створення рваних плям на малюнку).
Нестандартні підходи викликають у дітей бажання малювати, вони стаютьбільш розкутими, впевненими, що їхня робота краща за всіх. Це сприяє розвитку фантазії, творчої уяви, мислення, допитливості. Найголовніше це те, що нетрадиційне малювання відіграє важливу роль у загальному психічному розвитку дітей. Адже головним є не кінцевий продукт – малюнок, а розвиток особистості: формування впевненості у собі, своїх здібностях, цілеспрямованість діяльності.
Список використаних джерел та літератури:
Вишневський О. У. У пошуках нових підходів // Сучасне українське виховання. –Львів, 1999.-№10.-31с.
Сологуб А. Технологія креативного навчання//Управління освітою.-2006.-11,131.червень.-с.4-5.

Вікно перегляду документа
Отримати код
Короткий опис документу

Документ описує методику кавового малювання, введену вихователем-методистом Наталією Мороз з Дніпровської міської ради, як засіб арт-терапії, аромотерапії та кольоротерапії в дошкільному віці. Підкреслюється значення креативності та творчості у розвитку дитини, зокрема через нетрадиційні техніки, такі як малювання кавовим розчином. Подається історія кавового живопису, його переваги, такі як екологічність, і методика виконання. Викладаються користь від процесу (розвиток дрібної моторики, творчі здібності, уява) та застосування різноманітних підручних матеріалів для досягнення унікальних ефектів.

Інші публікації автора

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

© 2018-2024 ВсімОсвіта
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно