Програмовий зміст: ознайомити дітей з літерою С («ес») – її назвою та звуковим значенням; учити правильно артикулювати звук [с]; розвивати фонематичний слух: учити виділяти звук [с] у словах, самостійно придумувати слова з цим звуком. Розвивати моторику мовного апарата, силу голосу, мовне дихання; формувати вміння складати поширені речення, спонукати до мовного спілкування; вдосконалювати вміння утворювати множину іменників, узгоджувати іменники з числівниками. Розвивати дрібну моторику м’язів рук. Виховувати увагу, пам’ять, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: люстерка (для кожної дитини), зображення (силуети) птахів, макет сосни, картки для гри «Визнач звук – намалюй літеру», паперові сніжинки зі складами, картки для читання слів, квасолини та насінини, олівці, предметні картинки до гри «Що люблять? Чого бояться?».
Хід заняття
Вихователь.Діти, далеко звідси є незвичайна країна. А хто в ній мешкає, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:
Їх дорослі й діти знають:
Чують, бачать і читають.
Тож для вас не дивина
Їхні спільні імена.
(Звуки та літери)
Вихователь. Так от, від мешканців цієї чудової країни надійшла гарна музична листівка (показує). Але її можна прочитати лише тоді, коли пригадаєте вже знайомі вам звуки та літери.
Дидактична гра «Визнач звук і намалюй літеру»
– Ми з вами знаємо, що кожний звук має свою сестричку-близнючку – відповідну літеру. Діти, уважно розгляньте свої картки з малюнками. Визначте перший звук у слові-назві кожного малюнка й унизу в порожній клітинці намалюйте літеру-сестричку братика-звука. Якщо правильно виконаєте завдання, листівка відкриється.
Діти працюють, у разі потреби їм допомагають. Вихователь розгортає листівку, й звучить її мелодія.
– Ось бачите, яка гарна листівка. Але це ще не все. Один звук, з яким ви досі не знайомі, просить віднайти його сестричку-літеру. Виявляється, вона пішла до лісу й заблукала. Допоможемо? А щоб дізнатися, який саме звук потребує нашої допомоги, послухаємо віршика.
Сіло сонце на сосну,
Сонно мовило: – Засну! –
Сосни сонечко гойдали,
Сосни сонечко благали:
- Сонце, сонечко, не треба!
Стане сумно нам без тебе!
Вихователь. Який приголосний звук так часто повторюється в тексті, що ми звертаємо на нього увагу? Так, це звук [с]. Спробуймо правильно вимовити його. Але спочатку зробимо невеличку розминку.
Артикуляційна гімнастика
- Діти надимають обидві щоки.
- Надимають щоки почергово.
- Стиснувши щелепи, сильно розтягують губи, відкривають обидва ряди зубів.
- Витягують губи вперед «трубочкою».
- Покусують верхню губу, потім нижню.
- Якомога більше висувають язика, а потім втягують його в рот.
- Висувають язика й рухають ним праворуч-ліворуч.
- Підіймають кінчик язика до верхньої губи й опускають до нижньої.
Вихователь. А зараз будемо вимовляти голосний звук [а]. Погляньте в люстерко – де лежить язичок? Тепер вимовляємо звук [е] – де лежить язичок? Ротик відкритий, язичок спочиває. Стуляємо губи й зуби, язичок притискаємо до зубів і вимовляємо: с-с-с-с.
Кілька разів закріплюються артикуляція та вимова звука [с].
Вихователь. Молодці! Тож не будемо гаяти часу – можна вирушати на пошуки сестрички звука [с]. Дорога до лісу довга, а в лісі багато снігу намело. Доведеться нам мандрувати на санях.
Фізкультхвилинка
Діти імітують їзду санного потяга й промовляють за вихователем чистомовки:
Ас-ас-ас – прийшла зима до нас.
Са-са-са – яка кругом краса!
Ас-ас-ас – падає сніжок на нас.
Си-си-си – заморозили носи.
Вихователь. Нарешті ми в лісі. Всі дерева стоять голі, а ось це, погляньте, зелене. (Підводить дітей до макета.) Яке це дерево? (Сосна.) Давайте
чітко вимовимо слово. (Діти кілька разів вимовляють.) Скільки різних птахів зібралося тут, під сосною! Візьміть собі по пташці.
Вправа-гра «Один – багато»
(Вихователь називає якогось птаха в однині, а дитина, в якої цей птах, – у множині. Потім усі діти промовляють відповідну пару слів.)
Вправа-гра «Полічи до п’яти»
(Дитина узгоджує числівники від одного до п’яти з назвою свого птаха.)
Вихователь. А зараз ми посадимо на сосну тих птахів, назва яких починається на [с], а інших залишимо під деревом.
Дошкільнята почергово називають птахів, виділяючи перший звук у слові (сорока, синиця, снігур, сова, дятел, голуб).
- А ви знаєте, діти, що птахи люблять, а чого бояться?
Вправа-гра «Що люблять? Чого бояться?»
(Діти дістають із конверта по одній картинці, називають її й відповідають, як ставляться птахи до того, що на ній зображено.)
- Це дерево. Птахи люблять сидіти на дереві.
- Це насіння. Птахи люблять дзьобати насіння.
- Це опудало. Птахи бояться опудала.
- Це годівничка. Птахи люблять прилітати до годівнички.
- Це кіт. Птахи бояться котів.
- Це гусінь. Птахи люблять їсти гусінь.
- Молодці! Ви правильно відповідали. Погляньте, як багато снігу навкруги. Зараз ми наліпимо сніжок і пограємо з ними.
Фізкультхвилинка
(Діти імітують ліплення сніжок та «кидаються».)
– Погляньте, яка велика сніжка в мене вийшла. (Показує бутафорську сніжку.) Тепер із нею пограємо. Але ж ви пам’ятаєте, що сніг …який? (Холодний.) У теплих руках він … (Тане.) Тому сніжку треба передавати одне одному швиденько. Але при цьому ви ще й називатимете різні слова, які починаються звуком [с].
Вправа-гра «Назви слово»
– Ваші ручки змерзли, погріємо їх. (Діти складають долоні, підносять до рота й дмухають на них.) Як багато снігу на пеньку! Ану здмухніть його.
Діти здмухують паперові сніжинки, а під ними – літера С.
– Ось і вона, загублена сестричка звука [с]. Це літера «ес». Що вона вам нагадує? (Діти відповідають.) Спробуймо викласти цю літеру з насінин та квасолин.
Вправа «Склади літеру»
- Тепер ми проспіваємо звук [с].
Вправа-гра «Веселий [с]»
(Діти проспівують «довгу пісню»; потім «коротеньку»; далі почергово «довгу» – «коротку».)
– Ось перед вами половинки чарівних сніжинок(показує). Коли ви складете їх, то зможете прочитати їхню пісеньку.
Вправа-гра «Склади сніжинку – прочитай склад»
– Зараз я вимовлятиму ланцюжок складів, а ви спробуєте відтворити їх.
Вправа-гра «Відтвори склад»
Са-со-си су-са-со
со-си-се се-со-са
си-су-са су-се-си
– А це завдання складніше: вам доведеться прочитати слова, йдучи від літери до літери.
Вправа-гра «Прочитай слово»
(Сад, сом, сук, село, сани.)
– Молодці! Ми з вами віднайшли сестричку звука [с] – літеру «ес». А щоб ви краще її запам’ятали, вдома виконаєте ось таке завдання(показує картку): намалюєте по крапках контур літери С, знайдете цю літеру у словах віршика та обведете кожну кружечком.
Прийшла в село до нас бабуся
В новому білому кожусі.
Поля й сади причепурила,
Пухнастим снігом ліс укрила.
Всі відгадали – хто ж вона,
Оця бабуся чепурна? (Зима.)
(Ганна Зралко)
– То як, діти, чи не змерзли ви в лісі? Гадаю, час повертатися додому. Та й звук [с] чекає на свою віднайдену сестричку. Сідайте на санчата. Поїхали!