Тема: Півник з родиною.
(навчально-ігрове заняття для дітей другої молодшої групи)
Мета: закріпити знання дітей про весняні явища, продовжувати вчити складати розповіді на задану тему за планом вихователя, збагачувати словник прикметниками, загадками; розвивати чистоту, правильність та темп мовлення, мовне дихання, логічне мислення, увагу, творчі здібності дітей; виховувати бережне ставлення до природи.
Словник: квочка, курчата, півень, паркан.
Матеріал: гніздо, квочка (іграшка), півень, курча (іграшка), миска, зерно, паркан; загадки, потішки, вірші.
Хід заняття
- Вступна частина.
Вихователь. Сьогодні в нас гості на занятті, давайте привітаємося з ними, подаруємо їм наші усмішки, а вони нам. (Діти вітаються і дарують усмішки гостям.) А, тепер, зручно вмощуйтесь на своїх стільчиках і слухайте, що я хочу вам розповісти.
Тепло стало надворі.
Небо синє угорі.
Сонце промінь шле землі.
Прилітають журавлі.
Вже у лісі там і тут.
Перші проліски цвітуть.
Кучерява, запашна
В гості йде до нас весна.
- Діти, скажіть, яка зараз пора року?
- Які зміни вона нам принесла?
- Чому радіють і співають пташки?
(Відповіді дітей.)
- Основна частина.
Так, діти, молодці. З приходом весни все в природі пробуджується: зеленіє трава, цвітуть дерева, квіти, а в птахів і тварин з’являються дитинчата. Тож пропоную вам розглянути, що в мене на столі.
- Діти, хто це? (Курочка.)
- Чому курочка сидить на гніздечку? (Висиджує яйця.)
- Як називається курочка, що висиджує яйця? (Квочка.)
-
- Хто з’являється з яєць?(Курчата.)
- Коли вони з’являються? (Навесні.)
- Давайте, попросимо у квочки дозволу подивитися на яєчка. Як треба просити? (Відповіді дітей.)
- А, давайте, прокажемо потішку:
О-о-о, яєчко одно
знесла курочка рябенька,
знайшли дітоньки маленькі.
О-о-о, яєчко одно!
- Які яєчка на вигляд? (Відповіді дітей.)
– Ой, чуєте? Хтось стукає. Це, мабуть, маленькі дитинчата. Спочатку курча починає ворушитися несміливо, а потім все настирливіше стукає дзьобиком.
Тук-тук-тук, тук-тук-тук!
Несміливий чути стук.
Це з яєчка, мов із хатки.
Проклювалося курчатко.
– Ось яєчко луснуло і з’явилося курча. Діти, яке воно? (Маленьке, пухнасте, м’якеньке, легеньке, тепленьке, жовтеньке.)
– Як ми кличемо курчатко? (Відповіді дітей.)
– Які ви знаєте казочки про курочку чи півника? («Півник та двоє мишенят», «Котик і півник», «Курочка ряба».)
– А віршика про півника хто знає?
Хто це пісеньку таку
Нам співа: «Ку-ку-рі-ку?»
Це наш Петя-Петушок,
Це він будить так діток,
Щоб вставали,
Не проспали,
Не спізнились в дитсадок.
– Діти, погляньте, до нас завітав півник. Він, мабуть, почув, що про нього тут йшла розмова. Який він? (Красивий, яскравий, великий, голосистий, різнобарвний.)
Фізкультхвилинка.
Підвелися всі швиденько –
І на місці біг легенький.
Пострибали, як курчата,
Треба м’язи розробляти.
Підняли по черзі ніжки,
Не втомились анітрішки.
Всі присіли – підвелися,
Знов присіли – підвелися.
Розімніть гарненько пальці,
Потанцюйте стильні танці.
– Ой, лишенько, півник розповів, що з ним трапилась біда: він загубив свого хвоста і не знає, де саме. Як ви гадаєте, чому півник загубив хвоста? (Відповіді дітей.)
– Чим ми можемо йому допомогти? (Відповіді дітей.)
– Ось ми знайшли пір’їнки, але їх потрібно описати, які вони?
Дидактична вправа «Яке пір’ячко?»
– Малята, ви будете підходити до мене, брати пір’ячко, описувати його і повернемо пір’ячко півнику.
– Який гарний хвіст вийшов у півника. А ще який хвіст у півника? (Різнокольоровий, різнобарвний.)
– Зараз півнику дамо зернята, а ви, дітки, відгадайте загадки:
- Хто гребінець має, а не розчісується? (Півник.)
- Жовті клубочки, ходять біля мами-квочки. (Курчатка.)
- Хто співає на паркані у червоному жупані й чобітку: «Ку-ку-рі-ку»? (Півник.)
Дидактична гра «Я – півник»
- Діти, уявіть себе на хвилинку півником.
- Хто ти? (Півник.)
- Який у тебе настрій?
- Що ти вмієш робити?
- Який у тебе хвіст?
- Як ти співаєш?
- Кого ти будиш?
- З ким ти дружиш?
- Кого боїшся?
- Що ти любиш їсти?
- Де ти живеш?(Відповіді дітей.)
– А, зараз, ви знову дітки – хлопчики та дівчатка. Ще півник дуже допитливий і хоче дізнатися, на який звук починаються такі слова.
Дидактична гра «Впізнай звук»
Слова: півень, курка, гніздо, курча, паркан, миска, зернята.
- Заключна частина.
– Діти, хто в нас сьогодні був в гостях? (Квочка, курчатко, півник.)
– Яке курчатко?
– Який півник?
– Діти, як одним словом можна назвати півника, квочку, курчата. Хто це? (Півник з родиною.)
(Вихователь показує картину «Півник з родиною.)