Програмовий зміст: розширювати знання дітей про «добро» і «зло». Формувати вміння застосовувати ці знання в повсякденному житті. Викликати у дітей бажання помічати красу природи, робити добрі справи, відгукуватися на чужу біду, допомагати слабшим, робити правильний моральний вибір, поважати людей, які творять добро, виховувати у дітей бажання бути милосердними, співчутливими, робити добрі вчинки. Розвивати мовлення, мислення, уяву, увагу, пам’ять. Виховувати доброзичливість, любов і повагу до всього живого.
Матеріал: лист; сонечко(коло), промінці, очі, посмішка сонечка; предметні картинки; замок; казковий герой – Фея Доброти;насіння, горщик із землею; подарунки для дітей.
Попередня робота:індивідуальна робота з дітьми, дидактичні та ігрові вправи, вивчення віршів, прислів’я про добро.
Хід заняття
- I. Організаційний момент.
1.Привітання.
Вихователь.
«Доброго ранку!» –
Мовлю за звичаєм.
Доброго ранку.
Кожному зичу я.
І посміхаються
У відповідь люди, –
Добрі слова ж бо
Для кожного любі.
Діти.
«Доброго ранку!» – мовим за звичаєм,
Доброго ранку кожному зичимо.
Гостей дорогих ми вітаємо,
Їм щастя й здоров’я бажаємо.
Вихователь.
– Діти, подаруйте нашим гостям свої усмішки. (Діти всміхаються, здувають усмішки з долоньок.)
– Ви помітили, як відразу все навколо змінилося? Стало світліше, яскравіше, на обличчях наших гостей теж засяяли усмішки і на серці у нас стало…як? (Легко, тепло, радісно.)
– А чому так сталося, як ви гадаєте? (Бо ми щиро побажали людям доброго ранку, подарували свої усмішки.)
- Мотивація навчальної діяльності. Сюрпризний момент.
– Добрий день! (Стук у двері, відчинили і внесли лист.)
– Діти, до нас листоноша приніс лист від Казкаря. Ви хочете дізнатися про що йдеться у ньому?
Добрий день, малята, групи «Чомусики!».
Пише вам Всесвітній Казкар.
За глибоким морем, за дрімучим лісом є місто Доброти. Воно незвичайне, там живуть добрі, чуйні люди, які завжди приходять на допомогу один одному. І все у нас було добре: радість, сміх, поки не сталася біда. До нашого міста потрапила Зла Чаклунка і зачарувала нашу Добру Фею, яка завжди піклувалася про всіх. А Зла Чаклунка своїми поганими вчинками хочеперетворити наше місто – на місто Зла. Це жах, велика біда!
А тут прилетіла маленька синичка з далекого міста Глухова і розповіла, що у місті є дитячий садок «Фіалка», там є група «Чомусики», де живуть добрі, сміливі, чуйні дітки. Вони завжди прийдуть на допомогу, не побояться ніяких труднощів. Тож,будь-ласка, любі малята, якщо можете допоможіть нам врятуватися від злих чар Злої Чаклунки, визвольте нашу Добру Фею з біди. Наперед вдячний вам!
Ваш Всесвітній Казкар.
– Малята, а вихочете відправитись у місто Доброти і врятувати жителів цього міста? (Так, хочемо.)
- II. Робота над темою заняття.
– Діти, що ж, може, статися на землі, коли замість добра у світі запанує зло?
– Хто з вас скаже, яких людей вважаютьдобрими? (Чесних,чуйних, щедрих, тих, що допомагають іншим, роблять добрі вчинки, люблять тварин, птахів, рослин, дбають про них.)
1.Дидактична гра «Галявина слів».
– Малята, а зараз заплющіть очі… Відкрийте свої оченята. Ми з вами перенеслися до казкового міста на чарівну галявину, на якій живуть слова. Але ці слова стали злі, темні, сумні. І галявина також, яка сумна чи весела? (Сумна.) І Фея Добра яка? (Сумна.) Так, на галявині темно, сумно і Фея Добра засмучена, невесела, а щоб стало красиво, весело потрібно перетворитислова на радісні, теплі, добрі. Я називатиму слова, а ви спробуйте дібрати протилежні їм за значенням. І за кожне тепле, добреслово чарівна галявина буде оживати.
( Діти за допомогою вихователя добирають до слів антоніми.)
Ніч – (день).
Поганий – (хороший).
Сумний – (веселий).
Сльози – (усмішка).
Зло – (добро).
Жадібність – (щедрість).
Біда – (радість).
Ворог – (друг).
Темрява – (світло).
– Молодці, малята. Завдяки вашій допомозі на галявині з’явилися ось такі гарні квіти і навіть птахи.
– Ой, а що це з сонечком трапилося? Де ж поділися його промінчики, лагідні оченята й усмішка? (Діти розглядають сонечко, висловлюють свої думки).
– А, можливо, йому й не потрібні ані теплі промінці, ані ласкава усмішка? Нехай без них залишається? (Без промінців сонце не зможе обігріти землю, а без виразу його обличчя, ніхто не зрозуміє, яке сонечко – радісне, ласкаве, усміхнене.)
– Спробуємо за допомогою добрих слів повернути йому промінці й ласкаву усмішку.
- Дидактична вправа « Подаруємо усмішку сонечку».
(Діти звертаються до сонечка з добрими словами прикметниками – добре, лагідне,ласкаве, красиве,золоте, щедре,миле, світле, радісне,усміхнене,тепле; і прикріплюють до нього промінці, а вихователь додає очі і усмішку.)
- Молодці, малята! Ось подивіться, яке гарне сонечко вийшло.
- Гра «Пантоміма».
– А, тепер, давайте спробуємо і ми своїм виразом обличчя показати сердиту дитину… А тепер добру дитину…
– Як вам більшеподобається, коли ви добрі, чи коли ви сердиті? А чому?
– Молодці. Діти, добро і зло можна передати не тільки виразом обличчя, словами, вчинками, а й кольорами. Скажіть, яким кольором ви б зобразили добро? (Червоний, жовтий, рожевий, оранжевий, салатовий.) А зло? (Чорний, коричневий, сірий, фіолетовий, темно-синій, темно-зелений.)
- Фізкультхвилинка.
Тож, малята, усміхніться,
І землі ви поклоніться,
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І на стільчик тихо сядьте.
- Дидактична вправа «Зернята – доброти».
– Малята, як ви гадаєте, що це? (Зернята.)
– Так, але ці зернятка незвичайні. Якщо ми посіємо їх у землю з добрими думками, то вони швидко проростуть, і в країні Доброти стане затишно, квітучо, радісно. Але щобтак сталось, коли сіятимемо насіння, обов’язково говоритимемо лагідні слова.(Я сію насіннячко з добротою (радістю, ніжністю). Я радію, що роблю добру (корисну, цікаву) справу. Я хочу, щоб рослини виросли гарними (яскравими, пахучими).
– Якщо з такими словами маленькі ручки кинули зернинки в землю, вони неодмінно зійдуть.
– А, тепер, давайте пригадаємо прислів’я про добро.
- Робота над прислів’ями.
- Добро, як сонце гріє.
- Добреслово краще за цукор і мед.
- Добреслово може зігріти, зле слово вбити.
- Добро завжди перемагає зло.
- Хто людям добра бажає, той і сам собі має.
- Не одяг величає людину, а добрі слова.
– Молодці, малята.А як без слів можна показати своє добре ставлення один до одного. (Обнятися, потиснутируки, поцілуватися,усміхнутися.)
– А в нашій групі є доброта? Яка? (Дружба.)
– Тож потисніть один одному руки,усміхніться. І давайте скажемо всіразом:
–Ми дружимо! Ми любимо один одного! Ми даруємо добро одинодному!
- Аплікація «Долоньки – доброти».
– Діти, серце у вас щире, добре, тож і ми перемогли Злу Чаклунку своїм теплом, добрими справами, словами, вчинками. Подивіться на Фею Добра, чи змінилась вона? (Так.) А чому?
– На згадку про нашу зустріч Фея Доброти дарує вамподарунки – осьці гарні усміхнені сердечка – маленькі добрики.
– Тож нехай поряд з вами усім людям буде тепло й затишно!