Упровадження НУШ у практику зумовлює перегляд усталених стратегій навчання рідної мови. Нові тенденції шкільної мовної освіти передбачають посилення практичної спрямованості процесу опанування рідної мови, підпорядкування роботи над мовною теорією інтересам мовленнєвого розвитку учнів.
Граматичні явища для школярів лишаються нецікавими, знання – формальними, а тому недостатньо впливають на вдосконалення граматичного, правильного мовлення. Нерозробленість зазначеної проблеми та недоліки в практиці навчання зумовили актуальність та вибір теми статті: “Розвиток мовленнєвих умінь і навичок молодших школярів під час вивчення граматичного матеріалу на уроках української мови”.
Метою початкового вивчення граматики має стати розкриття загальних закономірностей мови як комунікативної системи, а також формування в молодших школярів “чуття” мовної форми, що здатна передавати різноманітні відтінки значень. Виходячи з цього, основним предметом вивчення на уроках граматики постають відношення між змістовим і формальним аспектами мовних одиниць. Демонструючи дитині основні відношення між значенням і формою, можна сформувати в неї сприйняття будь-яких відтінків значень, пов’язаних зі зміною граматичного оформлення слова, і на цій основі розкрити функціональне призначення певної граматичної форми для вираження конкретного змісту.