Підібрати матеріали:

Стаття

Автор: Юрах Христина Ярославівна

Посада: соціальний педагог

Місце роботи: Рожнівський ліцей

Оцініть публікацію:

Рожнівський ліцей «Гуцульщина» імені Федора Погребенника Рожнівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Успішна  соціалізація та розвиток здобувачів освіти відповідно до вимог сучасного суспільства

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                               Соціальний педагог

                                                                                 Христина Юрах

 

 

 

 

                                                         2023

«Успішна  соціалізація та розвиток здобувачів освіти відповідно до вимог сучасного суспільства»

Зміни, які відбуваються в суспільстві на сучасному етапі його розвитку, породжують нові вимоги щодо системи освіти й виховання підростаючого покоління. Одним із завдань сучасної теорії і практики виховання дитини  є вивчення її особистості та усіх факторів, що впливають на її становлення.

Так склалося, що ми живемо сьогодні в досить складних соціально-економічних умовах, обумовлених зміною світосприймання, переоцінкою системи цінностей. На кого це впливає в першу чергу? Звичайно, на дитину, тому що відсутність власного досвіду життя змушує її приймати ті правила, життєві орієнтири й пріоритети, які поширені у світі дорослих.

Звичайно, умови сьогодення ставлять перед особистістю багато завдань та вимог. Сучасний педагог повинен  бути озброєним теоретичними знаннями про особливості соціального розвитку дитини, зокрема, засвоєння ним соціальних вимог і правил людського співчуття, основами методики формування соціальної компетентності в різних формах організації їхньої життєдіяльності, що визначається сучасними вимогами дошкільної освіти, визначеними Базовим компонентом дошкільної освіти  та чинними програмами. Тому педагоги мають вміти створити умови для формування у учнів  цінностей, особистісних якостей.

Процес соціалізації – входження у соціальне середовище, пристосування до нього, освоєння певних ролей і державних функцій, які за своїми попередниками повторює окремий індивід протягом усієї історії свого формування та розвитку.

Соціалізації – дуже важливий процес розвитку індивіда для подальшої самореалізації. Він включає в себе засвоєння трудових навичок, цінностей, правил, традицій, норм, знань. Програма соціалізації займає все життя, але основний «удар» соціального розвитку припадає саме на період дитинства.

В Концепції громадянської освіти та виховання передбачено, що результатом успішної соціалізації дитини  можна вважати її готовність до виконання соціальних  ролей:

  • Я – успішний учень, у дорослому житті – успішний працівник.
  • Я – система громадянських компетентностей, у дорослому житті – свідомий громадянин.
  • Я – система ціннісних ставлень, у дорослому житті –успішний сім’янин.

     Таким чином на концептуальному рівні державою визначено суспільно важливе завдання для освітян – забезпечити розбудову такого освітнього процесу,  у якому особистість з раннього дитинства усвідомлювала б свою суспільну значущість і через систему ціннісних ставлень набувала досвіду взаємодії з соціумом.

Важливим виховним фактором є найближче соціальне оточення, в якому проходить життя і діяльність учня, тобто середовище у вузькому розумінні цього слова – сім’я, дитячий колектив, товариші, дорослі люди, з якими безпосередньо спілкуються школярі.

 

Всі батьки мріють про те ,щоб їх підростаюче чадо було успішним у спілкуванні з однолітками , з оточуючими . Адже саме через спілкування у дітей закладається характер, тип поведінки в суспільстві і формується особистість. Саме тому соціальна адаптація так важлива для дітей дошкільного віку. Приходячи  в будь – який колектив, людям потрібен час, щоб звикнути і «розкрити» себе, діти навчаються жити в колективі, що безпосередньо впливає на їх розвиток.

У процесі спілкування дитина набуває соціальний досвід, який надає йому його найближче оточення: батьки, вихователі садка і однолітки. Соціальна компетентністьдосягаєтьсязавдяки тому, щодитина активно спілкується і обмінюєтьсяінформацією.

Сучасна загальноосвітня школа як інститут соціального виховання становить собою:

  • освітньо-виховний заклад, що реалізує функції соціалізації особистості через виховання та освіту учнів;
  • організацію, що здійснює вплив на школярів у процесі життєдіяльності у позашкільний час;
  • соціально-психологічну групу, вплив якої на учнів відбувається під час неформального спілкування та вільної життєдіяльності, що не організується педагогами.

Сьогодні школа розглядається як відкрита соціальна система, яка включає:

  • розширення соціальних контактів школи із сім’єю;
  • взаємодію школи із закладами додаткової освіти, культури, іншими соціальними інститутами;
  • інтеграцію зусиль педагогів з широким колом громадськості;
  • проведення уроків, позаурочних занять за межами школи: у майстернях, лабораторіях, на свіжому повітрі, у БК тощо.

 Таким чином успішна соціалізація та розвиток особистості полягає у забезпеченні прав дитини, формуванні у неї необхідного адаптаційного потенціалу, створенні відповідних умов для її самореалізації, а також мінімізація негативних впливі в соціуму на особистість шляхом використання сприятливих факторів соціального оточення.

 

Вікно перегляду документа
Отримати код
Короткий опис документу

Документ авторства соціального педагога Христини Юрах на тему "Успішна соціалізація та розвиток здобувачів освіти відповідно до вимог сучасного суспільства" розроблено для Рожнівського ліцею «Гуцульщина» та фокусується на завданні адаптувати виховання та освіту до сучасних соціально-економічних умов. Викладається значення соціалізації дитини для їх подальшої самореалізації та успішної інтеграції в соціум, освітлюючи роль педагогів у формуванні соціальних навичок та цінностей у дітей.

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

© 2018-2024 ВсімОсвіта
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно