Блокування податкових накладних залишається без перебільшення темою №1 в бізнес-середовищі. Блокування продовжуються, таблиці через одну не враховуються, підприємства отримують статус ризиковості.
Умовно розблокування податкових накладних можна поділити на три рівні:
- Подання повідомлення з поясненнями
- Звернення із скаргою до ДПС України
- Та Оскарження відмови у суді
Перші два рівні можна умовно назвати «адміноскарженням блокування», а третій – судовим етапом.
Змінити порядок, який я перерахував, неможливо, адже кожен етап логічно прив’язаний до «рішення», яке Ви так би мовити оскаржуєте.
Наприклад, отримавши Квитанцію №2, де вказана лише причина зупинення реєстрації накладної, Ви не можете одразу її оскаржити в суді –це ще не є рішенням про відмову у реєстрації ПН.
Тобто порядок наступний:
- Ви подаєте накладну на реєстрацію
- Якщо вона не проходить моніторинг, її реєстрація зупиняється. Про це Ви дізнаєтесь з Квитанції №2
- Ви подаєте повідомлення про підтвердження реальності операції
- І лише у відповідь на нього Ви отримуєте рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації ПН
- Саме це рішення Ви можете оскаржити до ДПС України або ж напряму до суду
Одразу поясню, що, відповідно до законодавства, етап «скарги до ДПС» Ви дійсно можете пропустити і одразу звернутись з позовною заявою до адмінсуду. Багато хто вважає скарги безнадійним інструментом і не вірять що центральна ДПС піде проти рішення свого ж Головного управління. Однак на практиці це не так і дуже часто скарги спрацьовують. Особливо, якщо відмова стосувалась неподачі одного-двох документів, про які Ви просто забули на етапі повідомлення і легко додасте до скарги.
Однак давайте все по порядку.
Отже, що робити якщо Ви подали на реєстрацію чергову податкову накладну і отримали Квитанцію №2, в якій зазначено, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено, у зв’язку з відповідністю Вас чи самої операції конкретному критерію ризиковості.
Спершу ми Вам радимо зупинитись і не поспішати.
РОЗБЛОКУВАННЯ ПОМИЛКОВОЇ ПН
Перегляньте податкову накладну, чи все вірно Ви заповнили, чи правильну вибрали номенклатуру, код товару чи послуги. Якщо ж помилка виявиться в самому змісті накладної, то її немає сенсу розблоковувати.
Поки вона заблокована, Ви її не відкоригуєте, а у повідомленні на розблокування пояснювати, що ось «операція насправді здійснена, але ми помилились в накладній і відкоригуємо її як тільки нам її розблокують» – складно і безнадійно. В такому випадку ця накладна просто є помилковою, Ви її не включаєте в декларацію, не розблоковуєте, можна також написати лист в ДПС, де пояснити, що насправді вона помилкова і додати підтверджуючі документи.
З’ЯСУВАННЯ ПРИЧИН
Отже, повертаючись до нашого питання, якщо Ви перевірили накладну і власних помилок там не виявили, тоді читаємо причину зупинення реєстрації, яку вказала податкова у Квитанції.
Не чекайте, що Ви побачите якусь конкретну причину, сформульовану саме для Вас по конкретно Вашій індивідуальній ситуації. Це буде просто цитата з Порядку і посилання на номер пункту критеріїв ризиковості.
Отже, виходячи з того, який саме критерій, яку причину Ви бачите у Квитанції, можна приймати рішення по подальшій стратегії.
Наприклад, якщо це відповідність самого підприємства критеріям ризиковості платника – тоді є сенс спершу знімати ризиковість з підприємства. Бувають звичайно ситуації, коли все потрібно зробити дуже швидко, прямо терміново, покупець сильно підганяє абощо, то в такому випадку можна спробувати розблокувати накладну і без цього, але відверто Вам скажемо, що шанси в такому випадку мінімальні..
Або ж ситуація, коли причиною блокування став перший критерій ризиковості операцій (відсутність коду у таблиці даних платника) – в такому випадку особисто ми радимо все ж спершу спробувати подати таблицю по заблокованому коду і лише після її врахування подавати повідомлення по накладній. Детальну стратегію, що робити у разі блоку по першому критерію, ми розповідали в нашому окремо.
Тобто, ще раз: перед тим як поспішати і починати збирати документи, важливо правильно з’ясувати причину блокування в конкретному випадку.
ПОВІДОМЛЕННЯ
Як ми вже казали раніше, першим рівнем розблокування є подання повідомлення до Головного управління податкової, де Ви обслуговуєтесь. Саме комісія при цьому управлінні буде розглядати Ваші пояснення та документи, що Ви подасте, і приймати рішення про реєстрацію чи відмову у реєстрації Вашої податкової накладної.
Повністю цей документ зараз називається «Повідомлення про подання поясннень та копій документів щодо податкових накладни/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено».
Власне, якщо Ви на нього подивитесь, то сам він є уніфікованої форми, досить легкий по заповненню і, оскільки він може подаватись лиш в електронній формі, то більшість даних заповняться автоматично.
У цій формі є лише одна невеличка графа з назвою «Пояснення», де за ідеєю податківців платник повинен вмістити всі свої думки, роз’яснити в чому полягала господарська операція і чому він не згоден із зупинення реєстрації накладної.
Очевидно, що трьох рядочків для цього замало, тому на практиці Пояснення викладаються окремим документом довільної форми і долучаються до цього повідомлення разом з іншими додатками.
А тепер основне: що зазначати в поясненнях і які документи долучати?
Одразу зазначимо, що тут важливо знайти баланс.
Ми бачили випадки, коли підприємство долучало надто багато документів і фактично ці пояснення були схожі до пояснень по таблиці, де розповідається про десять різних операцій з різними покупцями, двадцять постачальників, з якими співпрацює підприємство, але які жодного відношення не мають до заблокованої операції.
На противагу цьому один з наших клієнтів, від необізнаності, для розблокування податкових накладних, складених по передоплаті, долучив просто платіжне доручення, що «надійшли кошти», без зайвих пояснень і все. Очевидно, що цього виявилось замало, тому що взагалі не було зрозуміло що була за операція і хто її виконував. В подальшому, через суд, нам вдалось домогтись позитивного рішення, однак була проведена дуже велика робота при формулюванні аргументації по такій справі.
Тож, щоб не створювати собі зайвих проблеми, розберемо, як правильно скласти пояснення і які документи слід долучити?
Часто, відповідаючи на це питання, в жарт згадують відому телепередачу «Що? Де? Коли?». Але це дійсно так. Якби при формулюванні пояснень підприємства керувались подібним принципом, то відмов було б однозначно менше.
Умовно зміст пояснень, які ми готуємо при розблокуванні, можна поділити на такі частини:
- Загальний опис діяльності підприємства, його КВЕД, реєстраційні дані тощо
- Другий пункт – це безпосередньо сама операція, по якій заблоковано накладну, яка включає опис відносин з контрагентом та саму хронологію подій, які стали передумовою складення податкової накладної
- Третє: опис відносин з постачальниками товарів чи послуг: показати в кого закуповується сировина чи товари, хто надає Вам послуги чи виконує роботи, які в подальшому використовуються при здійсненні тієї діяльності по якій складена накладна, кого Ви залучаєте і т.д.
- Четверте – це Ваша матеріальна база і кадрове забезпечення. Тут не потрібно показувати всю нерухомість, яка у Вас є, чи надавати документи по ста працівниках: фокус має бути на ресурсах та штаті, який безпосередньо був залучений до діяльності по заблокованій накладній. Обов’язково перевірте чи по всіх основних засобах у Вас подано 20-ОПП – дуже часто це є проблемою.
Якщо коротко, то це основні складові Ваших пояснень, які Ви додаєте до повідомлення. Очевидно, що це все потрібно викладати в максимально зручній для сприйняття формі, за можливості та потреби використовувати таблиці чи схеми.
Адже Ви повинні розуміти, які об’єми роботи в комісій, що розглядають ці документи, і що це Ви маєте бути зацікавлені, що ДПС побачила все, що їй треба побачити.
Аналогічними правилами (зручність і достатність) слід керуватись при обранні додатків, які Ви долучатимете. Їх не має бути забагато, але вони повинні відображати всі обставини, які Ви описуєте у поясненнях. Ми радимо їх структурувати та згрупувати при завантаженні, а загальний перелік навести вкінці пояснень. Якось спеціально їх завіряти не потрібно, єдине важливо сканкопії знімати саме з оригіналів документів із усіма заповненими реквізитами.
До речі, законодавство дозволяє подавати одне повідомлення одразу по декількох заблокованих накладних. Робити це так, чи подавати окремо – приймати рішення Вам. В даному випадку стратегія повинна обиратись залежно від конкретної операції та доцільності.
Власне на підготовку цих пояснень і формування «ідеального» пакету документів законодавство нам дає аж 365 днів. Тому поспішати нікуди.
При цьому – у Вас є лише одна спроба. І якщо ще на цьому етапі Ви не додасте якийсь важливий документ – тоді може не допомогти навіть подальше розблокування через суд: адже, виходить, на момент, коли податкова приймала рішення по Ваших поясненнях вона не бачила того єдиного потрібного документу, а отже, і її відмова є правомірною.
На жаль, такі випадки теж трапляються в судовій практиці. Саме тому ми й акцентуємо увагу на важливості ретельного підходу до розблокування накладної із самого-самого початку.
Відповідно до законодавства Ваше повідомлення має бути розглянуте протягом 5 робочих днів. У зв’язку із війною, ці строки звичайно можуть затримуватись, однак не критично.
У висновку Ви отримуєте Рішення, форма якого затверджена Наказом Мінфіну №520, і яке називається Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Прийняте по Вас позитивне чи негативне рішення Ви дізнаєтесь не з назви, а із самого рішення. Під табличною частиною, яка містить реквізити податкової накладної та сторін по ній, зазначено «Прийнято рішення про» і далі стоїть двокрапка. Після чого хрестиком відмічено буде один з пунктів: реєстрацію» чи «відмову у реєстрації».
Якщо ж Вам відмовлено, то сама причина буде зазначатись нижче і тут все теж зводиться здебільшого до хрестика навпроти заготовлених цитат із законодавства, але ще слід не упускати з виду графу «Додаткова інформація» вкінці рішення, де податківці часто роз’яснюють і конкретизують – що саме не так чи чого не вистачило.
Ось таке, досить формальне та не завжди зрозуміле рішення стає продовженням розблокувальної епопеї, після чого ми ще маємо етап оскарження до вищого органу та безпосередньо до суду.
СКАРГА
Тепер ми з Вами плавно перейшли до наступного етапу, а саме подання скарги. Скористатись цим інструментом чи одразу перейти до судового етапу – приймати рішення лише Вам. Зважаючи на затримки які зараз є в судах, ми радимо користуватись усіма можливостями, які є, включно і скаргою.
Одразу слід розуміти, що Скаргу ми подаємо на конкретно те рішення, яке отримали у відповідь на Ваше повідомлення. Тобто не на Квитанцію №2 і критерій ризиковості, який там зазначено, а саме на «рішення про відмову у реєстрації ПН».
Якщо Ви уважно ознайомитесь із формою цього рішення, то зрозумієте, що є три основні причини відмови у реєстрації накладної:
- Ненадання Вами письмових пояснень (тобто взагалі, коли Ви забули заповнити цю графу у Повідомленні чи додати окремий файл із поясненнями)
- Ненадання Вами копій документів
- Або якщо ці документи складені з порушеннями.
Найчастішою причиною відмов є друга. Це є певна суб’єктивна причина і саме конкретний працівник податкової визначає, яких документів йому не вистачає в цьому конкретному випадку.
Так детально ми на цьому зупинились тому, що зміст Вашої скарги в повній мірі буде залежати від причини відмови.
Звичайно, загальна описова частина в ній буде фактично дублювати зміст пояснень, які Ви подавали раніше. Адже все одно потрібно розписати, що Ви реалізували, що Ви для цього закуповували, кого залучали, де це все робили і т.д. І пакет документів буде майже ідентичний.
Однак окремо Вам потрібно заперечити причину відмови, яка зазначена у рішенні, або хоча б надати пояснення з цього приводу.
На скаргу у нас є теж лише одна спроба і 10 робочих днів на підготовку, тому затягувати з цим не варто. Так, звичайно, зараз в Україні війна і можуть трапитись різні обставини, але в такому разі Вам потрібно бути готовим їх обгрунтувати.
—
Андрій Трамбовецький
Юридична компанія “ІНСЕНТА”