Через слово учні пізнають і розуміють закони мови, роль її краси, виразності, багатства і складності. Словами позначають конкретні предмети і абстрактні поняття, виражають почуття і наміри.
Сучасна українська мова має велетенський словниковий запас. Так словник української мови в 11 томах (1970 року) налічує близько 135000 слів. Це загальновживана лексика літературної мови. Але до цього словника не ввійшли десятки тисяч діалектних слів, якими люди користуються у побуті, сотні тисяч технічних термінів і професійних слів, без яких неможливе спілкування спеціалістів, сотні тисяч назв міст, сіл, річок, гір, інших географічних об’єктів, а також імен, прізвищ, прізвиськ людей, кличок тварин.
Не можна забувати, що більшість слів мають по кілька значень, інколи ледь помітних відтінків, тобто насправді – це слова-омоніми, зміст яких стає зрозумілим лише з урахуванням ситуації.
Багатство словника – ознака високого розвитку як суспільства в цілому, так і кожної людини зокрема. Основним джерелом збагачення словникового запасу учнів є художні твори, тексти підручників, система вправ для роботи над «словниковими» словами на уроках української мови тощо.