Ми живемо у такий час,коли наші діти переживають сильні емоції. І перед нами, як педагогами , стоїть важливе завдання – допомогти дітям молодшого шкільного віку розуміти і управляти своїми емоціями . Зробити її життя більш щасливим .У роботі з дітьми розвиток емоційної компетентності є результат педагогічного впливу . Саме у дітей молодшого шкільного віку з їх емоційною чуйністю до подій ,що відбуваються, чуттєвою забарвленістю сприйняття, уяви, своєю безпосередністю, відвертістю вираження своїх думок є можливість впливати на розвиток і формування емоційного інтелекту .
Які ж закономірності і особливості розвитку емоційного інтелекту молодшого школяра ? Розвиток , передусім ,характеризується якісними змінами , появою новоутворень ,нових механізмів , нових процесів , нових структур .В сучасній школі поєднання навчання і розвитку є одним із центральних питань педагогіки .Л.С. Вигоцький висовує гіпотезу про психологічні закономірності розвитку дитини , про роль навчання в розвитку ,де «навчання веде розвиток» . Для гармонійного розвитку дитини необхідно створити відповідне навчальне середовище з позитивним емоційним кліматом , компетентний психолого_педагогічний супровід учня і організовану навчальну діяльність, спрямовану на розвиток емоційного інтелекту. Розвивати емоційний інтелект можна за допомогою тренінгів , вправ . Бо емоційний інтелект складається саме з ряду миттєвих ,тактичних , «динамічних» умінь і навичок , які можна застосовувати в залежності від ситуацій.
Розвиток емоційного інтелекту в процесі навчання передбачає використання відповідних способів навчальної діяльності . Так , наприклад , для розвитку емоційного інтелекту , який включає два аспекти міжособистісний і внутрішньо особистісний , можна застосовувати такі форми роботи : навчання в малих групах ,парах,роботі в командах . Розвиток внутрішньо особистісного інтелекту передбачає використання індивідуалізованих методик навчання , прийомів розвитку саморегуляції ,самоконтролю ,самооцінки . Навчальний процес треба проектувати так . щоб у процесі навчання кожної шкільної дисципліни був задіяний емоційний інтелект .
Саме в цій роботі підібрані вправи і завдання для розвитку емоційних компетентностей дітей під час всього навчально-виховного процесу в перших – других класах.
При реалізації цих завдань вирішуються такі завдання :
*навчити дітей способам саморегуляції;
*сприяти зняттю емоційної напруги;
*розвинути навички адекватного вираження почуттів;
*формувати навик знаходження конструктивних способів виходу із складних ситуацій;
*сприяти підвищенню самовпевненності в собі і формуванню позитивної самооцінки;
*формувати уявлення дитини про базові емоції і почуття ;
*розвивати готовність дитини співпрацювати з іншими дітьми;
Основні методи,методики, техніки:
Імітаційні та рольові ігри,етюди, елементи групової дискусії, бесіди,арттерапія,техніка саморегуляції , спрямована уява ,казко терапія ,вправи на зняття напруги.