Підібрати матеріали:

Презентація «Розвиток мовлення дітей старшого дошкільного віку через LEGO технології»

Автор: Лопатіна Оксана Павлівна

Посада: вихователь КЗДО

Місце роботи: КЗДО (ясла-садок) КТ N235 КМР Дніпропетровської обл

Оцініть публікацію:

Розвиток мовлення дітей старшого дошкільного віку

через  LEGO технології»

Роль конструктора LEGO у розвитку дітей

Працюючи з дітьми, старшого дошкільного віку, постійно відшукуєш нові методи, технології, які були б ефективними у роботі. Найбільш цікавий і стійкий інтерес діти виявляють   до конструктора LEGO. Ця технологія виявилась універсальною. Для вихователя цеглинки стали незамінними   у своїй роботі. Чому? На це є багато причин.

По-перше, інноваційні технології корекційної роботи із LEGO- цеглинками сприяють корекції психічних процесів та подолання розладів мовлення у дітей з тяжкими порушеннями мовлення, вчать дітей творчо мислити, будувати ланцюжки логічних суджень та взаємозв’язків, планувати свої дії та виражати свою думку.

По-друге, урізноманітнюють   та   вдосконалюють   методику проведення заняття з дітьми дошкільного віку, роблять процес навчання цікавим та ефективним. Гра – провідний вид діяльності дітей дошкільного віку. Заняття в ігровій формі мають неповторну атмосферу психологічного комфорту, корекційна та розвивальна робота на таких заняттях відбувається м’яко, без нервового напруження, що позитивно позначається на якості засвоєння матеріалу.

Крім того, завдяки цим технологіям вихователь залучає до виконання завдань або пропонує гру, де діти розвивають:

* мовленнєві вміння, тобто вчаться описувати детально свої дії, міркування, надавати чіткі та зрозумілі інструкції, висловлювати свої думки;

* уміння співпрацювати, зокрема в парах чи групах, ділитися матеріалами, вчитися у своїх однолітків, розподіляти ролі та обов’язки;

* розвиває сенсорне сприйняття: сприйняття і формування уявлень про зовнішні властивості предметів (форму, величину, колір), положення у просторі;

*   одним із показників інтелектуальної готовності до шкільного навчання є рівень розвитку дрібної моторики. Тренування рухів пальців рук дітей поліпшує не тільки рухові можливості дитини, але і розвиток психічних і мовних навичок. Рухи пальців рук стимулюють розвиток центральної нервової системи і прискорюють розвиток мовлення дитини. У свою чергу, формування рухів руки взаємопов’язане з розвитком рухового аналізатора і зорового сприймання, різних видів чутливості, просторового орієнтування, координації рухів;

* в процесі гри у дошкільника відбувається формування цілісної системи уявлень дитини про навколишній світ, збагачення використання власного життєвого досвіду.

Організовуючи діяльність з використанням LEGO-технологій варто пам’ятати, що завдання мають радувати дитину, створювати життєвий спокій і атмосферу без остраху помилки.

З чого починається робота за LEGO-технологіями?

Спочатку необхідно дати можливість дітям ознайомитися з деталями, виконуючи прості, недовготривалі завдання. У ранньому віці дитина ще лише починає накопичувати уявлення про колір, форму, величину та інші властивості предметів.  Саме тому, щоб підтримати інтерес та збагатити сенсорну культуру, завдання слід урізноманітнювати, а з віком – ускладнювати, давати простір для подальшого розвитку. Для цього слід ознайомити з усіма різновидами властивостей предметів: назви кольорів, тактильних і смакових відчуттів, геометричних форм та величини. Діти мають запам’ятати назви предметів. Під час роботи з цеглинками LEGO акцентуйте увагу на кількості штирів, назвах цеглинок за їх кількістю (цеглинка 2 на 2, цеглинка 2 на 4).

Роль педагога при організації занять з LEGO

Якою ж є роль дорослого при організації занять? Дорослий тут – партнер дитини, який підтримує, надихає, за потреби допомагає віднайти відповідь на запитання. Він мотивує дитину бути самостійною, спонукає до дій різними засобами, зокрема власним прикладом, адже дитина вчиться наслідувати дорослого. Упродовж усього заняття-гри педагог перебуває поруч з дитиною, ставить їй запитання, цікавиться успіхами, звертає увагу на розв’язання певних задач. Так взаємодіють дорослий з дитиною, формуються уміння слухати і чути дорослих та однолітків, розвивається мовлення, уміння висловлювати свої думки та з повагою ставитися до думок оточуючих.

Приклади застосування LEGO–технологій.

Завдання на заняттях з грамоти.

Використовуючи LEGO-конструктор при ознайомленні з термінологією «звук», можна використовувати різнокольорові цеглинки для позначення голосних та приголосних звуків, показати поєднання голосних та приголосних звуків, складати моделі слів та речень.

* Цеглинки червоного кольору – голосні, сині – тверді приголосні, зелених – м’які приголосні. За допомогою цеглинок виконувати звуковий аналіз слова.

* Визнач та покажи за допомогою цеглинок кількість звуків у слові.

* Визнач та покажи за допомогою цеглинок кількість складів у слові.

* Візьми стільки цеглинок, скільки складів у слові.

* Визнач та покажи за допомогою цеглинок кількість слів у реченні.

* Виклади із цеглинок названі літери.

Заучування віршованих творів

КОЛЬОРОВИЙ ВІРШИК

Кульбабка тиха при стежині жовтіється сама собі.

А у волошки очі сині, а в неба очі голубі.

Зелені клени стали колом побіля нашого двора, а там, за тихим жовтим полем червоне сонце догора.

(Є. Горева)

Завдання на заняттях з формування фонематичного сприймання.

Для формування фонематичного сприймання можна відстукувати ритм.

  Вправа «Повтори ритм».

* Дитині пропонується повторити відстукувати ритм, який запропонує педагог або ритм слова.

* Дитині пропонується відстукати кількість звуків за схемою.

     Як свідчить практика, за систематичного використання конструктора LEGO у дітей старшого дошкільного віку розвивається творче мислення, пам’ять, інтерес та високу концентрацію уваги. Тренуючи пальці, ми надаємо потужний вплив на працездатність кори головного мозку, а отже і розвитку мовлення дітей.

Вікно перегляду документа
Отримати код
Короткий опис документу

Документ описує методику розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку через використання конструктора LEGO як інструменту для покращення корекційної роботи, розвитку творчого мислення, уваги, пам’яті, дрібної моторики та інтерактивної взаємодії. Застосування LEGO сприяє формуванню навичок співпраці, планування, а також поліпшення сприйняття кольорів, розмірів та форм. Працюючи з цеглинками, діти вчаться виражати думки, розвивають сенсорне сприйняття та мовленнєві уміння.

Вікно перегляду презентації
Отримати код
Короткий опис презентації

Презентація Оксани Лопатіної присвячена використанню LEGO-технологій для розвитку мовлення у дітей старшого дошкільного віку. LEGO не лише викликає стійкий інтерес у дітей, але й є ефективним інструментом для корекції психічних процесів та розладів мовлення, навчає дітей творчому мисленню, плануванню дій, взаємозв'язкам та самовираженню. Педагоги використовують LEGO для збагачення сенсорної культури дітей, введення в навчання елементів гри, що забезпечує психологічний комфорт і сприяє кращому засвоєнню матеріалу. Важлива роль педагога полягає в підтримці та мотивації дитини, а заняття з LEGO дозволяють весело та ефективно засвоювати основи літературної та фонематичної грамотності через вправи та ігри.

Інші публікації автора

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

© 2018-2024 ВсімОсвіта
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно