Тема: « Мандрівка у світ природи »
Мета : поглибити і розширити знання дітей про природу те, що оточує нас навкруги; закріпити вміння розпізнавати птахів і називати назви квітів, називати чинники, які забруднюють повітря, як раціонально використовувати воду ; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати любов до природи.
Матеріали: екологічна книга, краплинка, дидактичний матеріал, краплинки, емблеми.
Хід заняття:
- Зацікавлюючий момент
Доброго ранку сонце привітне !
Доброго ранку у небі птахи !
Доброго ранку тобі і мені !
А тепер погляньте всі на мене, посміхніться !
Наберіть в долоні сміху –
і розсипемо на втіху !
Будемо гарно працювати й
щось цікаве пізнавати !
- II. Організаційний момент
– Сьогодні ми з вами будемо мандрувати сторінками цікавої книги. А називається вона « Екологічна книга ». На кожній її сторінці є щось цікаве.
Перша сторінка « Вода в житті природи і людей ».
- Діти, а що таке природа ? ( відповіді дітей )
- Так, природа – це ліс, сади, річки, гори, вода і все , що там живе і росте. До нас сьогодні завітала маленька частинка природи – Краплинка. Вона хоче допомогти нам дізнатися багато цікавого про природу.
- Пропоную пограти гру. Гра « Де живе Краплинка ? » ( діти відгадують загадки і підбирають відповідну картинку)
Крила розпустила
І сонечко закрила.
( Хмара )
Намистиночки малі ніч згубила у траві
Вранці сонечко встало намистиночки зібрало.
( Роса)
Від села аж до річки,
Різнокольорові стрічки,
Хтось розвісив їх аж сім,
З ними весело усім.
( Веселка)
Коли немає – чекають,
А коли приходить – тікають.
( Дощ)
- Вода важлива для природи, людей, тварин, рослин. Уявімо ситуацію, що вода зникла. Чи зможе природа існувати без води? Звичайно, ні. Щоб цього не трапилося, потрібно економно використовувати воду. Гра « Як раціонально використовувати воду ? » ( дошкільнята позначають картинки з економним використанням води ).
Друга сторінка книги « Правила поведінки в природі »
- Послухайте віршик про природу.
Дерево, трава, квітка і птах
Не завжди вміють захиститися
Якщо будуть знищені вони
На планеті ми залишимося одні.
Нір звіриних, пташиного гнізда
Розоряти не будемо ніколи.
Нехай пташенятам і
маленьким звірятам
Добре живеться з нами поруч.
- Краплинка пропонує нам пригадати правила поведінки в природі.
Гра « Мнемосмужки. Правила поведінки в природі » ( дітям роздаються мнемосмужки, дитина читає правило).
- Молодці, дітки. Перегортаємо наступну сторінку книги.
Третя сторінка « Відпочинку» ( рухлива гра з музичним супроводом « Сонечко і дощик » ).
- Відпочили мандруємо далі сторінками книги.
Наступна сторінка « Чим ми дихаємо ? »
- Діти, відгадайте загадку :
Через ніс проходить в груди
І зворотний тримає шлях
Він невидимий і все ж,
Без нього ми не можемо жити.
( Повітря)
- Повітря оточує нашу Землю. Повітрям дихають люди, тварини і рослини. Ми його не бачимо, але воно завжди навколо нас. Але є фактори, які забруднюють повітря. Давайте назвемо їх.
Гра « Що забруднює повітря ? » ( діти працюють з картинками ).
- Якщо б не було повітря, все живе загинуло б на нашій Землі. Повітря потрібно берегти, в жодному випадку не можна його забруднювати.
Наступна сторінка « Квіткова »
- Діти, ця сторінка пропонує пограти в гру. Гра « Які квіти в букеті ? » ( відповідно до картинки, діти підбирають квіти в букет)
- Квіти – це красива, різнокольорова частинка природи. Їх необхідно оберігати, адже квіти мають і лікарські властивості.
- Можливо хтось з вас може назвати їх. ( відповіді дітей ). Наприклад :
Пролісок – лікує дихальні шляхи;
Кульбабою – промивають очі;
Мати –й-мачуха – її листя прикладають при опіках до ран.
Наступна сторінка « Світ птахів »
- В природі ми чуємо різні звуки. Одними з чудових мелодій є спів пташок. Краплинка пропонує пограти гру. Гра « Перелітні та зимуючі птахи » ( з поданих картинок діти визначають перелітних і зимуючих птахів ).
- Яку користь приносять птахи ? Ми повинні піклуватися про птахів, допомагати взимку.
Остання сторінка книги « Бережіть і любіть природу »
- Діти, ми з вами частинка природи. А щоб нам було затишно і добре, треба поводитися мудро, оберігати природу. На згадку про нашу подорож Краплинка хоче подарувати вам маленькі краплинки на згадку про себе і медальки « Знавець навколишнього світу ». Краплинка повертається у свій світ природи.
III. Підсумок заняття
- Про що ми говорили на сьогоднішньому занятті ?
- Що нового дізналися?
- Дякую, вам за нашу мандрівку.