Пісня осінніх листочків
(заняття з мовленнєвого розвитку, тематичне, молодша група)
Підготувала вихователь Журба Т.М.
Мета. Сприяти розвитку мовного дихання, фонематичного слуху звуконаслідуванням, інтонаційної виразності (сили голосу й темпу мовлення).
Виховувати спостережливість, увагу, вміння працювати за вказівкою вихователя.
Учити чути та виділяти звук на початку слова, виділяти слова із цим звуком серед інших.
Матеріал. Лабіринт для вправи «Вітерець» та тенісні м’ячики, соломинки, торбинка (із сухим листям, шишки, шапочки жолудя, шина, шнурівка), мнемокартки (із зображенням предметів у назвах яких є звук ш)
Хід заняття
Вихователь звертає увагу дітей на речі, які з’явились (хустина, фартух, вузлик), висловлює бажання стати бабусею із казки, а діти допоможуть визначити – з якої:
Вправа «Вітерець» (на столах лабіринти – комірки та тенісні м’ячики в корзинці)
– Ой, згадала, у мене в казці є курочка. Гляньте, скільки яєць вона знесла. Скільки їх? (багато)
– Які вони?
– Візьміть кожен 1 яйце і з допомогою соломинки, дихаючи в неї, закотіть яйце у «комірку».
– Молодці! А щоб не забути, де ми заховали дарунок курочки, пальчиками «походіть» по доріжках своїх (вправа пальчикова «По доріжці»)
– Діти, курочка в мене є, яйця знесла, але казку, в якій я живу – так і не згадала. Можливо, цей вузлик нам допоможе (сідають на стільчики)
Вправа «Що чути?» (доторкнутись до торбини) Що відчувають пальчики? Що чують вушка?
Вихователь. Ой, справді, листочки співають. Чуєте?
Давайте повторимо їх пісеньку: ш – ш – ш – ш – ш
Ще раз: ш – ш – ш – ш – ш
- Заспіваймо пісню листочків: тихо, голосно.
Вправа «Що в торбинці» (шишка, шина, шапка, жолудя, шнурівка)
Дитина дістає із торбини з листям предмет, називає його. Разом з дітьми визначаємо, чи в назві цього предмета звучить пісня листочків ш – ш – ш і промовляємо слова:
шишка – ш – ш – шишка;
шапка – ш – ш – шапка;
шина – ш – ш – шина;
шнурівка – ш – ш – шнурівка
Вихователь. Де ще можна почути пісеньку шшш? Зачекайте, в мене є ще підказка. В моїй казці живе ще й дід. І він дуже любить гру з (витягуємо з вузлика повітряні кульки)
- Зараз надму кульку. Випускаємо повітря.
- Що чуємо? (пісеньку листочків ш – ш – ш)
- Коли ще чуємо такі звуки? (їде машина, іде дощ)
Гра «Пузир»
Вправа «Відгадай» (після гри залишитись у колі, запропонувати дітям аркуші паперу чи газети – потерти їх. Що почуємо?)
Вихователь пропонує дітям промовляти разом чистомовку:
ша – ша – ша – прибігла миша,
шу – шу – шу – шукаєм мишу,
ши – ши – ши – тишу бережи,
ші – ші – ші – тікають миші/
Вихователь. Згадали про мишу. Та ж вона живе у моїй казці. Таку робить мені шкоду… Було одне яйце – і те розбила. Чи здогадались, в якій казці? (міркування дітей)
Дивіться і тут дірку прогризла (з торбини через дірку витягти мнемокартки)
Вправа «Знайди слово, в якому живе пісенька листочків» (дошка, мнемокартки, діти вибирають ті, де є звук ш)
Вихователь. Молодці малята. І казку мою знайшли, і гарно попрацювали.
Це заняття спрямоване на розвиток мовлення, емоційного сприйняття та творчих здібностей дітей молодшого дошкільного віку. Вибір теми “Пісня осінніх листочків” дозволяє поєднати пізнавальний та емоційний аспекти, адже діти спостерігають за змінами в природі та відображають свої враження у мовленні.Заняття також сприяє формуванню позитивного ставлення до природи, розвитку естетичного смаку та дрібної моторики, якщо включені елементи ручної праці (наприклад, створення аплікацій із листочків).Дякую Вам за роботу.