Тема: Листочок осені.
(інтегроване заняття для дітей старшої групи)
Мета: розширювати та узагальнювати знання дітей про характерні ознаки осені, про послідовність змін, що відбуваються у природі, зокрема, формувати у дітей поняття про ліс як єдину систему, збагатити лексику дітей словами, що означають осінні явища в природі, учити висловлювати свою думку простими поширеними реченнями, добирати прикметники, синоніми до запропонованих слів; розвивати мовленнєво-творчі здібності, простежуючи функцію очей, орієнтацію в малому та великому просторі; виховувати почуття прекрасного засобами мовлення, учити бачити красу природи та берегти її.
Обладнання: предметні картини (дерева), осіннє листя, пейзажна картина із зображенням осені.
Хід заняття
Загадування загадки.
Сонечко землицю вже не зігріває,
Із дерев пожовкле листя облітає,
Часто дощик ллється,
Птахи відлітають,
У садах збирають щедрі урожаї.
Коли це буває?(Восени.)
- Чим вам подобається осінь?
- Яких кольорів більше восени?
- Скільки місяців у осені? Назвіть їх.
- А який зараз місяць?
Вихователь. Листопад – останній місяць осені, у народі його називають напівзимник, падолист, грудкотрус. Кажуть, він вересню – внук, жовтню – син, а зимі – рідний брат. В народі кажуть, що листопад – зимі заспів, бо їй двері відчиняє.
– А, зараз, давайте доберемо слова, які найбільше підходять цій порі року.
Дидактична гра «Осінь яка?»
– Добірка епітетів. Осінь яка? (Багряна, барвиста, безлиста, білява, брудна, вітряна, волога, димна, довга, дощова, золота, жовта, кольорова, пишна, пізня, темна, туманна, урожайна, холодна, щедра, яскрава, чарівна, мила…)
– Діти, подивіться, до нас через вікно, вранці, залетів ось цей листочок. Упродовж ранку з ним бавився вітер: то кружляв його у своєму танку, то підкидав його високо в небо.
– З якого дерева цей листочок? (Відповіді дітей.)
– Листочок шелестить і нам щось розповідає: «…Я висів на дереві зелений, потім пожовтів, дмухнув вітерець і я полетів…»
– Як називається явище, коли опадає листя? (Листопад, падолист.)
– Чому воно опадає? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Так дерева готуються до зими, вони засинають. Земля підмерзає, і корінь не може напитися води. Щоб не всохнути, дерева скидають листя. Окрім того, на листі затримується багато снігу, і дерево може зламатися. Опале листя зігріває землю, а ще є добривом для дерев.
– Діти, а чи знаєте ви, де живе осінь? (У лісі, адже для неї там найбільше роботи.)
Вихователь. Я знаю одну історію, яку вам зараз розповім.
Було це осінньої пори. У цей час майже всі люди йдуть до лісу по гриби, подивитись на золоту осінь, адже там вона найкраща. І одного разу на галявині зустрілися двоє людей. Вони, навіть, не помітили одне одного, адже обоє захопились красою осіннього пейзажу. Як там було гарно! Як у казці, стояли зачаровані дерева, ніби розмальовані різними барвами. Світило сонечко, і листочки виблискували, як у калейдоскопі, здавались то золотими, то багряними, то пурпуровими. Один чоловік подумав: «От якби я міг узяти це все до рук і принести, показати людям красу, яку я бачив». Він так і зробив: повернувся додому і намалював ту галявину, щоб усі люди побачили ту красу. Ось вона. (Вихователь показує картину.) Він був художником.
Вихователь. А другий чоловік був поетом. І передав словами ту осінню красу.
Осінь пензлика взяла,
Малювати почала.
Білокорої берізки
Золотила довгі кіски,
Став багряним колір чуба
В мудрого дідуся дуба.
Дві вербички – дві сестрички
Стали жовті, мов лисички.
А довкруг, довкруг травиця
Тихо, тихо золотиться.
Ось палахкотять калина,
Горобина і шипшина.
Не вгаває щедра осінь
І малює неба просінь,
І сріблясті павутинки,
Ясне сонце і хмаринки.
Пензлик біга без упину –
Гарна в осені картина!
- Про що нам розповіли художник і поет? (Відповіді дітей.)
Фізкультхвилинка.
Вихователь. Діти, сьогодні ми також будемо чарівниками. Створюватимемо картину осінніх дерев, тільки не фарбами, а словами.
Дидактична вправа «Опис дерев за опорною схемою».
- Назва дерева, його вид:
- хвойне,
- листяне,
- плодове.
- Місце зростання:
- у саду, біля будинку,
- в лісі, парку, біля води.
- Будова (коріння, стовбур, гілки.)
- Товщина стовбура:
- товстий,
- середній,
- тонкий.
Висота дерева:
- високе,
- середнє,
- низьке.
- Форма листя:
- кругле,
- ромбовидне,
- трикутне,
- клиноподібне,
- овальне,
- видовжене та вузьке,
- голкоподібне.
- Колір листя.
- Які зміни відбуваються у різні пори року?
- Назва плоду.
- Яке має значення в житті людини, для природи?
Дитина.
Ви погляньте на картину –
Ліс довкола аж горить,
В клена листя пожовтіло,
Дуб коричневий стоїть.
І берізка на галяві
Стала, наче золота,
Вітер, мовби ненароком,
Їй косиці розпліта.
Вихователь. Діти, прогулюючись парком чи садом, ви, певно, помічали, як шелестить під ногами опале осіннє листя: «Ш-ш-ш!» Який звук ми чуємо, коли йдемо по листячку? [ш]. Цей осінній звук «живе» в багатьох словах; тож придумайте слова, в яких є звук [ш]. (Шелест, тиша, шепіт, шуба, пороша, шапка, Сашко, Даша, скошений, шишка, горішок, каштан, машина,…)
Дидактична вправа «Промовляння чистомовки»
Шу-шу-шу – теплу шапку я ношу.
Ши-ши-ши – йти додому поспіши.
Ші-ші-ші – ми читаємо вірші.
У нашої Оришки в кишені шуби – шишки.
- А, зараз, я пропоную вам показати за допомогою рук:
- як іде дощ (постукування пальцями по столу);
- як шелестить листя (потирання долонь);
- як ми йдемо через калюжу (повільні плескання долонями);
- як біжимо через калюжу (швидкі плескання).
Вихователь. От ми з вами побували в гостях у осені. А, зараз, я пропоную вам зробити осінній килим.