Тема: Хліб – то праця людська.
(інтегроване заняття для старших дошкільнят)
Програмовий зміст: формувати у дітей уявлення про важливу роль хліба в житті кожної людини, дати поняття про особливості його вирощування, ознайомити з різновидами хлібобулочних виробів; спонукати дітей виводити моральне правило про бережливе відношення до хліба та повагу до праці хлібороба через твір В.О.Сухомлинського «Хліб – то праця людська»; розвивати дрібну моторику пальців під час ліплення хлібобулочних виробів.
Попередня робота: екскурсія в поле, висівання зерна пшениці, заучування прислів’їв, віршів про хліб, розглядання колосків, знайомство з традиціями, пов’язаних із хлібом, читання літературних творів про хліб, д/гра «Від зернини до короваю», викладання площинного зображення колоска зерном.
Хід заняття
Вихователь. Сьогодні ми з вами поведемо дуже цікаву розмову, про те, без чого не можемо обійтися жодного дня, що дає нам життя і наснагу, здоров’я і силу. А про що, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку:
Виріс у полі,
На добрій землі
Місце найкраще
Знайшов на столі
Що це? (Хліб)
Хліб на столі – велика радість людям. Він увібрав у себе тепло сонечка, щедрість матінки-землі. Україну називають хлібним краєм, бо українці дуже працьовитий народ, вміють гарно обробляти землю і одержувати хороші врожаї хліба. За давнім звичаєм, у кожній хаті, мали лежати – хліб, сіль. Хліб – то багатство, сіль – гостинність і щирість. З хлібом пов’язано багато звичаїв, традицій. Розкажіть про них.
– Хлібом і сіллю на вишитому рушнику зустрічають дорогих гостей.
– Відзначають весілля з хлібом, сіллю і весільним короваєм.
– Народжується дитина, приносять у дім хліб на здоров’я і достаток.
– Виряджала мати сина у далеку дорогу, загортала у рушник скибку хліба.
Візьму я в руки хліб духмяний,
Він незвичайний, він святий,
Ввібрав і пісню, й працю в себе,
Цей хліб рум’яний на столі.
Вихователь.Ох і гарний хліб. Давайте, затихнемо на хвилинку, пригадаємо його запах. Розкажіть, який хліб? (Духмяний, запашний, гарний, свіжий, корисний, смачний, вітамінний, апетитний.) Хліб, діти, буває різний. Але він, обов’язково, корисний і смачний. В ньому є вітамін Б, який зміцнює наш організм, покращує травлення. Скажіть, а з чого бере початок хліб? (Із зернини.) Де міститься ця зернина? (В колоску.) Ось ці колоски ми принесли з поля, коли ходили влітку на екскурсію.
– Із зернини пшениці, який виріс колосок? (Пшеничний.) Покажіть колосок пшениці.
– Із зернини жита, який виріс колосок? (Пшеничний.) Покажіть колосок жита.
– Які колоски? (Жовті, колючі, вусаті, стиглі, повні.)
– А що схожого в цих рослин? (У них плоди – зернята.)
– Як називаються рослини, в яких плоди зернята? (Зернові.)
– Назвіть зернові рослини, які вирощують для виготовлення хліба.
(Жито, пшениця, ячмінь, овес.)
– Який хліб печуть із пшениці? (Білий.)
– Який хліб печуть із жита? (Чорний.)
Вихователь. Перед вами лежать сухарики хліба. Покажіть, пшеничний сухарик. А, тепер, покажіть житній сухарик. Посмакуйте сухариками.
– Який за смаком пшеничний сухарик? (Солодший.)
– Який за смаком житній сухарик? (Кисліший.)
– Діти, щоб такі колоски в полі виросли, щоб спекти такий хліб, треба докласти чимало людської праці. Ми з вами помандруємо з маленьким зернятком, прослідкуємо, яку довгу дорогу доводиться проходити йому від зернини до хлібини.
– Погляньте, уважно, на ілюстрації і розкажіть, як вирощують хліб.
Дидактична гра «Від зернини до короваю»
(Діти будують розповідь за сюжетними малюнками, розміщеними на дошці.)
Вихователь.Ось такий довгий шлях зернини до духмяної паляниці. З малої зернини, із колоска завжди починається хліба життя.
Давайте ми з вами перетворимося в зернята, які посіяли у полі.
Гра-релаксація «Зернята»
Ви маленькі зернята, які посіяли в землю… Лежить зернятко в м’якій, пухкій землі… Почало проростати… Дощик землю поливав, росток підростав… І з’явились перші листочки… А з них повні, гарні колосочки… До сонечка повернулись і сонечку посміхнулись… Вітер колоски хитає, до зернят промовляє: «Ви повні та хороші, буде з вас урожай хороший..!»
Вихователь.Багато людей докладають свою працю, щоб ми їли з вами смачний хліб.
– Як називають людей, що вирощують хліб? (Хлібороби.)
– Назвіть хліборобські професії. (Тракторист, комбайнер, шофер, агроном, механізатор.)
– Як ми повинні відноситися до їхньої праці? (З повагою, гордістю, тому що їх праця нелегка.)
– А як ми називаємо людей тієї професії, що печуть нам хліб? (Пекарі.)
– Вони нам печуть не тільки смачний хліб. У нього є багато родичів – солодких і здобних, з маком та повидлом. Усі вони вам, діти, добре знайомі, бо завжди доречні і до сніданку, і до обіду, і до вечері.
Дидактична гра «Борошняні вироби»
(Діти роздивляються картинки та складають описові розповіді про хлібні вироби.)
– Це – батон. Він білий, довгастий, із поперечними смужками.
– Це – калач. Він коричневий, блискучий, присипаний маком.
– Це – рогалик. Він формою схожий на місяць, присипаний цукровою пудрою. Рогалик солодкий, всередині у нього повидло.
– Це – коровай. Він святковий, оздоблений різними візерунками з тіста.
– Які ще вироби із борошна ви любите? (Пиріжки, булочки, вареники, млинці, галушки, пампушки.)
– Назви хлібобулочних виробів ви знаєте, а тепер ще й буквами слова викладіть. (Діти викладають назви хлібних виробів буквами з розрізної каси.)
– Молодці, малята, я зрозуміла, що ви не тільки любите хлібні вироби, а й цінуєте їх.
– Пригадайте мудрі прислів’я та приказки, які підкреслюють шанобливе ставлення до хліба.
* Хліб – усьому голова.
* Хліб житній – батько рідний, гречана каша – мати наша.
* Без хліба – нема обіду.
* Хочеш їсти калачі, не лежи на печі.
* Землі вклоняйся низько, до хліба будеш близько.
Про хліб складено багато казок, віршів, оповідань. Ми з вами знайомилися з оповіданнями В.О. Сухомлинського.
– Назвіть, які ви знаєте його оповідання і казки? (Діти називають оповідання та казки В.О. Сухомлинського.)
– Сьогодні ми пригадаємо оповідання В.О. Сухомлинського «Хліб – то праця людська». Розгляньте ілюстрації і скажіть:
– Для чого взяв шматок хліба хлопчик?
– Що звелів зробити хлопчику дідусь?
– Як хлопчик виконав заповіт дідуся?
– Чому навчає нас це оповідання?
Вихователь. Так, діти, кожного разу, коли ви берете навіть маленьку скибку запашного хліба в руки, пам’ятайте, скільки прикладено тут людської праці. Бережіть навіть маленьку крихітку хліба!
– Які ми знаємо правила, як потрібно відноситися до хліба, які б стали в пригоді хлопчику?
* Не кидайся хлібом, він святий.
* Якщо людина попросила у тебе хліба – переламай навпіл.
* Черствим хлібом можна погодувати – тварин, пташок.
* З черствого хліба можна зробити грінки, сухарики.
* Бережіть хліб, бо він – головне багатство нашої країни!
Вихователь. До нас, сьогодні, завітало багато людей. Ми з вами будемо щедрими господарями, для наших гостей спечемо гарні коровайчики, які прикрасимо листочками, квітами, колосками. (Виготовлення коровайчиків із солоного тіста.)
Дуже гарні ваші короваї, ми їх поставимо у піч, щоб вони спеклися. А щоб краще спеклися короваї, заспіваймо промовлянку:
Я печу, печу, печу
Гостям всім по калачу,
Зверху маком притрушу,
В піч гарячу посаджу.
Випікайтесь калачі
У натопленій печі.
Будем всіх гостей скликати,
Короваєм пригощати!
- Ох і гарний коровай!
Всі разом:
Добра всім бажаємо,
За добрим звичаєм,
Короваєм пригощаємо!
(Діти смакують коровай та пригощають гостей.)