Підібрати матеріали:

Конспект уроку з української літератури для 7 класу

Автор: Квашко Наталія Вікторівна

Посада: вчитель української мови та літератури

Місце роботи: Тернівська ЗОШ |-||| ступенів Недригайлівської районної ради Сумської області

Оцініть публікацію:

 

                                  Урок з української літератури для 7 класу

      Тема: Андрій Малишко. Відомий український поет і його пісні, що стали                                             народними. “Пісня про рушник

     Мета: Ознайомити учнів із цікавими фактами життя і творчості А. С. Малишка; проаналізувати поезію «Пісня про рушник»; розкрити зміст народно-поетичних символів; розвивати вміння виразно і вдумливо читати поезію,  висловлювати  власні думки щодо прочитаного; виховувати почуття   любові,   пошани до матері, повагу до звичаїв, традицій свого народу.  Формувати групи компетентностей :компетентність спілкування державною мовою для усного й писемного висловлювання й тлумачення понять; правильної вимови слів й написання слів; інформаційну компетентність шляхом роботи з підручником та різними джерелами інформації; загальнокультурну компетентність для дотримання норм української літературної мови та мовленнєвого етикету, висловлювати власну позицію стосовно прочитаного, сприймати художній твір як чинник формування життєвого досвіду та соціально-психологічного й соціокультурного становлення.

Тип уроку: урок сприймання та засвоєння нового матеріалу  з   випереджувальним навчанням

Обладнання: підручники, зошити, роздатковий матеріал, відеозапис пісні поета ,мультимедійна презентація .

Хід уроку

1.Організаційний момент.

   1.Створення емоційного настрою.

– Сьогодні ми проведемо урок, який базується на найміцніших підвалинах любові, духу ,родини ,характеру людини. Будемо говорити про матір, рідну землю, дім.

    2.Вправа «Мікрофон»

– Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

– Чого хочете навчитися?

    3.Слово учителя

 – А я чекаю від уроку, що ви будете знати зміст вивченої поезії, умітимете коментувати символічний зміст образу рушника, розповідати про свої враження від вірша А. Малишка, аналізувати твір, будете ще більше любити своїх батьків та рідну землю.

  Послухайте поезію і спробуйте зрозуміти ключове слово нашого уроку

            Дивлюся мовчки на рушник,

            Що  мати вишивала

            І чую: гуси зняли крик,

            Зозуля закувала

            Знов чорнобривці зацвіли,

            Запахла рута-м’ята

            Десь тихо бджоли загули

            Всміхнулась люба мати.

            І біль із серця раптом зник,

            Так тепло-тепло стало…

            Цілую мовчки той рушник,

            Що мати вишивала…

        4.Актуалізація суб’єктивного досвіду.

      – Діти, подумайте і скажіть, хто для вас у житті найрідніший і найважливіший? Чому?

       – Отже, ключове слово нашого  уроку –мама. Кому ми і маємо подякувати за життя, яке вона нам дала.

     5.»Побажання на відстані»  

   -Складіть побажання своїм мамам і подумки відправте їх туди,  де зараз можуть перебувати ваші мами. Хай їм у цей момент на душі стане тепліше і затишніше.

     – Хто з письменників присвячував свої твори мамі?

                  Проблемне запитання

-Яке значення має для України та українців вишитий рушник?

  // Повідомлення теми, мети уроку.

  Мотивація навчальної діяльності

Темою нашого уроку є:Андрій Малишко.  Відомий український поет і його пісні, що стали народними. «Пісня про рушник»

   Багато українських поетів у своїх творах описували вишитий матір’ю рушник, як один із символів нашого народу .Але найкращим твором став вірш А. Малишка  « Пісня про рушник». Ця пісня є візитною карткою України, її знають у всьому світі.

        Епіграфом нашого уроку будуть слова Малишка

  Найсвятіше слово наше – мати,

  Рідна земле, правда і любов!

                                                                           А. Малишко

///. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

  Для роботи на уроці попередньо були створені групи, які отримали    випереджувальні завдання. Це такі групи «Біографи», «Етнографи», «Літературознавці».

////.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

     1.Слово вчителя.

У А. Малишка було улюблене дерево ,що прикрашає український степ. У ботаніці воно іменується кленом платановидним  ,а в Україні народ називає його красивим словом «явір». Бджоли беруть від нього мед, а люди пісні. Стежина під яворами- це стежина життя А. Малишка, сповнена духовної величі і нев’янучої краси. Бере початок вона в Обухові на Київщині. Цією стежиною під яворами возили маленького Андрійка на сіножать ,нею він вирушав у Київ.

І багато разів повертався нею із великого міста в рідне обійстя.

  1. Повідомлення «Біографів»

        Отже, послухаємо групу «Біографів», які готували повідомлення «Життєвий і творчий шлях письменника»

  1. Слово вчителя.

Видатний український поет Олесь Гончар писав:» Вогнистий син України, улюбленець народу, він має мав повне називати себе сурмачем. Сурмач походів, співець життя, молодості, любові- такий він для нас, незабутній А. Малишко»

       4.Словникова робота

Учні, зверніть увагу на слово «сурмач».

Давайте з’ясуємо його лексичне значення.

     Сурмач- 1)Сигналіст, який подає сигнал сурмою

                     2)Музикант, який грає на сурмі, трубач.

-Отже, як Т. Шевченко- Великий Кобзар, І. Франко- Каменяр , Л. Українка – Співачка досвітніх вогнів, М. Коцюбинський- Сонцелюб, так, А. Малишко- сурмач.

     А ось послухайте, що говорив про А. Малишка Максим Рильський:» Наш                 А .Малишко- справжній поет, справжній син свого народу, його справжній улюбленець. Спасибі йому! Він гріє нам серця своїм гарячим серцем, пісня його живе в народі, як народ живе в його душі.

    -Діти, а ви помітили ,що і Олесь Гончар, і Максим Рильський називали його однаково, улюбленець народу, син народу, син України, а чому, як ви думаєте?

     Учитель

    А. Малишко видав понад сорок книг, створив понад сто пісень, до яких іноді й сам писав музику. Він працював із Павлом Ревуцьким, Пилипом Козицьким, Олександром Білашем. Найкращі свої пісні поет створив у співавторстві з композитором Платоном Майбородою. Це пісні «Чому, сказати, й сам не знаю…»,»Київський вальс».

    Жодне свято Першого Дзвоника і День учителя не обходився без пісні «Вчителька»

   Андрій Малишко мріяв про таку пісню « щоб душу вивернути до дна; щоб  світилася до людей своїм чистим і ніжним звучанням. Це була «Пісня про рушник», написана 1959 року до кінофільму « Літа молодії», яка вже давно стала народною і зажила слави далеко за її межами.

    -Ця пісня- гідний пам’ятник  Матері, про велику материнську любов, від якої в світі немає нічого святішого. Народ називав своїми лише ті твори, в яких пізнавав власну душу, в яких відчував повну гармонію слів і мелодії. Народ є вимогливим і суворим критиком, дає життя тільки найталановитішим творам . І насамперед це- « Пісня про рушник», яку народ усе-таки називав по-своєму, любовно «Рідна мати моя…».

     -Давайте послухаємо цю пісню і вияснимо :

   – Чому ця пісня так припала до серця нашому народові?

Презентація до «Пісні про рушник»

  1. Словникова робота.

-Що ж таке рушник?

Яке образно-символічне значення має рушник нам повідомлять «Етнографи»

Презентація «Рушник-це символ  України»

          Материнське серце. Чи є у світі щось ніжніше за нього?

  Завжди лагідне і добре, і завжди стривожене за долю своїх дітей. Воно відчуває щастя і біду, радість і печаль, і кожної миті ладне летіти за тисячі кілометрів до своєї дитини.

   Материнська  любов дарує людині крила. Не раз вона оспівана в піснях, віршах. Та кожен митець знаходить свої слова, щоб подякувати матері за життя і за любов. Знайшов їх і А. Малишко. Його «Пісня про рушник» стала народним гімном усім матерям, які чекають своїх дітей із далеких доріг.

     Виразне читання вірша напам’ять учнем

            Бесіда за питаннями.

-Розкажіть про свої враження від прочитаного твору.

-До якого жанру належить твір?

-Що називають піснею?

-До кого письменник звертається вже в перших рядках?

-Про що розповідається в поезії?

-Куди проводжає мати свого  сина?

-Що помітно в її погляді?

-Чого бажає мати синові?

-Які художні образи є в поезії?

-За допомогою яких слів автор розкриває красу материнської душі?

  1. Робота в малих групах.

Характеристика художніх образів в поезії(письмова робота в групах). Свої думки підтверджуйте цитатами з твору.

       1 група

Характеристика образу матері-

Що символізує мати?

      2 група

Ліричний герой-

Що символізує ліричний герой?

   3 група

Що таке рушник?

Що символізує рушник?

           Слово вчителя

   Тема любові наскрізна у поезії Малишка . Усе найдорожче, найрідніше, найсвятіше в його творчості пов’язане з образом матері, яка навчила його добра, краси любові до Батьківщини. Вірш-монолог сина, який знаходить найніжніші слова, щоб подякувати найріднішій людині-матері  за її турботу, вірну любов і ласку.

     -Чому у матері незрадлива ласкава усмішка?

     -Як поет говорить про очі матері?

      -Чому він їх так називає?

      Образ матері-символ чистоти й любові, це образ матері-берегині, яка дала нам життя,  мудро  формувала наші почуття, творила людину. Навчила добра, краси, любові до людей.

7.Цікаві моменти з історії «Рушничка» розкажуть «Літературознавці»

Узагальнення знань. Робота в малих групах

     1 група

Чи можна вважати вірш автобіографічним, доведіть так чи ні.

 

   2 група

Відтворіть звукову і кольорову гамму, яку використав поет, описуючи пейзажі в своєму творі. Яку пору року обрав автор?

   3 група

Інформаційне гроно до слова «мати»?

  Завдання всім групам

              1.Складіть «Асоціативний кущ» до слова « мати»

              2.Стратегія «Магія числа і слова»

            -Складіть з якими автобіографічними факторами із життя поета пов’язані ці числа і слова.

Обухів ,Чорнобривці,Базилиха,Майборода,»Літа молодії»

40,35,8,11.

     Літературна вікторина

  • Прізвище композитора, з яким працював А. Малишко.
  • Назва збірки Малишка, синонім до слова Україна.
  • Почуття матері до сина.
  • Назва поезії Малишка.
  • І твоя незрадлива материнська ласкава….
  • Полотняний, вишитий, гаптований…
  • Назва збірки ,за яку Малишко отримав Шевченківську премію?

Робота в малих групах.

  Визначення художніх засобів

1 група

       Епітети:

2 група

      Метафори:

      Повтори:

3 група

      Звертання:

      Порівняння:

  Робота в групах

1 група

    Яка тема поезії?

2 група

    Яка ідея «Пісні про рушник»

3 група

    Визначте композицію?

Робота в групах

       1 група

Намалювати орнамент, який би ви вишили самостійно.

       2 група

Про що б ви написали пісню, згадуючи своє дитинство ,батьківське піклування, добро.

       3 група

Скласти поради, рекомендації своїм товаришам, спираючись на сьогоднішню тему.

   Підсумок уроку

Отже ,повертаємося до проблемного запитання.

-Яке значення має для України та українців вишитий рушник?(Справжній оберіг, талісман, який оберігає людину й приносить щастя. Для України рушник є символом .)

Більше 60 років звучить «Пісня про рушник» А. Малишка в Україні та за її межами. Це синівська подяка матері, яка проводжає свою дитину з рідної домівки «в далеку дорогу» і дарує на щастя вишитий рушник. На створення пісні автора надихнув образ неньки Ївги Остапівни. Нехай цей твір радує всіх ще багато років, спонукає до роздумів, викликає повагу й любов до рідних.

«Рефлексія»

      «Сьогодні на уроці я дізнався…»

      «Мені цікаво було дізнатися про те ,що…»

      «Які труднощі зустрічались і як я їх долав…?»

      «Мій настрій на уроці?»

«Мені радісно»        «Я розмірковую»         «Мені сумно»   

  Домашнє завдання

Вивчити поезію напам’ять.

Написати твір-мініатюру  «Краса українського рушника»

 Інформаційні джерела

Презентація до «Пісні про рушник» А. Малишко-YouTube(Геннадій Котюга)

Рушник-це символ України-YouTube(Soloha)

А. Малишко. Біографія. Автобіографія

 

 

Вікно перегляду документа
Отримати код
Короткий опис документу

Документ є планом уроку української літератури для 7-го класу, присвяченого Андрію Малишкові – відомому українському поету. Учнів мають ознайомити з життям і творчістю Малишка, проаналізувати поезію "Пісня про рушник", розкрити символізм української народно-поетичної традиції, розвивати навички аналізу та виразного читання, а також виховувати почуття любові до Батьківщини, повагу до традицій. Урок включає актуалізацію знань, групову роботу, слухання пісні, літературну вікторину та обговорення.

Інші публікації автора

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

© 2018-2024 ВсімОсвіта
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно