Підібрати матеріали:

Конспект уроку з фізики: " Плавання тіл. Розв’язування задач". 7 клас.

Автор: Ситник Леонід Миколайович

Посада: вчитель фізики

Місце роботи: КЗ "Полково-Микитівський ліцей"

Наскільки корисна ця публікація?

Натисніть на зірочку, щоб оцінити!

Тема: Умови плавання тіл.  Розвязування задач.

Мета:

 Навчальна: сформувати знання учнів про дію сили Архімеда, встановити умови плавання тіл, фізичні основи повітроплавання,

Розвивальна: розвивати вміння визначати силу Архімеда, робити висновки за результатами експериментальних завдань, показати застосування умов плавання тіл у житті та техніці,

Виховна: формування пізнавального інтересу до вивчення фізики, виховувати самостійність, повагу до думки іншого, вміння працювати у колективі та парах, уміння слухати.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань

Обладнання: посудини з водою, посудина з солоною водою, різні тверді тіла, сире яйце, малюнки, таблиця густин.   

                        Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

IІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок.

  1. Яка одиниця вимірювання тиску?
  2. Дія яких машин ґрунтується на основі законів руху і рівноваги рідини?
  3. Пристрій для вимірювання атмосферного тиску.
  4. Сила з якою тіло діє на опору чи підвіс.
  5. Агрегатний стан речовини, до якого застосовується закон Паскаля.
  6. Який агрегатний стан має об’єм, але немає форми?
  7. Одиниця вимірювання сили.
  8. Стан коли тіло перебуває у невагомості.

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

IІІ.Мотивація навчальної діяльності.

1) Дослід з різними тілами.

Опускаєм у воду залізний брусок та дерев’яний . Спостерігаєм за поведінкою брусків.

 

2)Проводим дослід з яйцем в  солоному розчині та в чистій воді . Спостерігаєм за поведінкою яйця.

 

Чому так поводяться фізичні тіла нам допоможе сьогоднішня тема.

ІІІ. Повідомлення теми ,мети уроку.

Відкрийте зошит і запишіть тему уроку.

  1. Сприйняття нового матеріалу.

Вчитель пояснює  новий матеріал на прикладі поводження кульок з різною масою в посудині з  рідиною.

Які сили діють на кульки? Вчитель зображує ці сили на малюнках

 

Учитель разом з учнями формулює умови плавання тіл. Отже робимо висновок (аналіз ситуації):

 

P   <   Fa    рівнодійна цих сил напрямлена вгору – тіло спливає,

 P  =    Fa    рівнодійна сил дорівнює нулю – тіло плаває на певній глибині,

P   >   Fa    рівнодійна напрямлена вниз – тіло

 

Тіло тоне в рідині або газі, якщо густина тіла є більшою за густину рідини або газу.

 

Тіло плаває в товщі рідини або газу, якщо густина тіла дорівнює густині рідини або газу.

 

Тіло спливає в рідині чи газі або плаває на поверхні рідини, якщо густина тіла є меншою, ніж густина рідини або газу.

 

На минулому уроці учням було задано завдання – підготувати в групах  повідомлення   :  Де ми зустрічаємось з умовами плавання або їх використовуємо у житті, побуті, науці і техніці?

 

 

 

 1 група : Плавання  риб.

 Природа наділила риб повітряним міхурцем. Основна його функція – гідростатична. Він допомагає рибі залишитись на певній глибині, де вага витісненої водо дорівнює вазі самої риби. Якщо риба опускається нижче, то зовнішній тиск води стискає її тіло і повітряний міхурець зменшує об’єм (а при зменшенні об’єму сила Архімеда буде зменшуватись і риба буде упускатись вниз.) При підйомі на поверхню об’єм міхурця – збільшується, отже збільшується Fа, що виштовхує рибу наверх. Таким чином повітряний  мі-

 хур забезпечує розташування риби на певній глибині.

 

 2 група : Батискафи,батисфера,скафандр.

 Густина людини спів розмірна з густиною води, тому людина також може перебувати під водою. Для тривалого перебування вона використовує акваланги та водолазні костюми. Для дослідження морів та океанів на великих глибинах використовують:

– батисфери – це міцна сталева куля з ілюмінатором. Всередині перебувають дослідники. Батисферу опускають на сталевому тросі.

– батискаф – більш досконалий пристрій, він має власний двигун і може вільно переміщатись на великих глибинах.

Великий внесок у дослідження підводного світу вніс французький вчений Жак-Ів Кусто – саме він вперше винайшов акваланг.

3 група : Повітроплавання.

 Двісті років назад маленьке французьке містечко стало відоме всьому світу. Там було запущено першу повітряну кулю! Придумали цей винахід – брати Монгольфье.

    5 травня 1783 року посередині площі на стовпах висить величезна повітряна куля. Внизу зроблено великий отвір, під яким знаходиться жаровня з гарячим вугіллям.  Нагріте повітря в кулі збільшило її об’єм, вона стала легшою і піднялась вверх, а незабаром зникла в хмарах. Пізніше на зміну повітряним кулям прийшли дирижаблі, рухом яких можна керувати. Застосовуються повітряні кулі та дирижаблі для дослідження верхніх шарів атмосфери, для метеорологічних прогнозів, перевезення вантажів, установки опорних ліній електропередачі.

 

 

IV.Розв’язування задач

  1. Користуючись таблицею густини, зазначте, які з металів—алюміній, мідь, золото, свинець можуть плавати в ртуті.
  2. 2. Брусок знаходиться в різних рідинах, в трьох посудинах. Густина якої рідини буде більша?
  3. Тіло масою 400г під час повного занурення у воду витісняє 350 см3 води.

Плаває це тіло у воді чи тоне?

  1. Соснова дошка завтовшки 8 см плаває у воді. На скільки вона виступає над водою?
  2. Чому дорівнює об’єм тіла, якщо під час повного занурення його у воду на нього діє сила Архімеда 500 Н?

6.Чому дорівнює сила Архімеда, яка діє на бетонну плиту розмірами 4×2,5×0,5 м, занурену у воду наполовину свого об’єму?

 

V.Підсумок уроку

Вправа” Мікрофон”

  • Що ми вивчили на сьогоднішньому уроці?
  • За якої умови тіло тонутиме в рідині або газі?
  • За якої умови тіло спливатиме в рідині або газі?
  • Щоб тіло плавало в товщі рідини або газу, яка умова потрібно, щоб виконувалась?
  • Що найбільше вам сподобалось на уроці?

 

  1. VI. Домашнє завдання.

Вивчити § 28. Вправа 28 (2,4,7).

 

 

 

 

 

Вікно перегляду документа
Отримати код
Короткий опис документу

Без конкретного документу або його змісту складно визначити, про що йдеться саме в цьому документі. Будь ласка, надайте більше інформації про документ, який вас цікавить, і я з радістю надам вам коротку анотацію або резюме його змісту.

Інші публікації автора

Популярні публікації

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Довжина коментаря повинна бути не меншою ніж 200 символів!

© 2018-2025 ВсімОсвіта
Для відображення на іншому сайті, скопіюйте даний код
Скопіювати
Скопійовано
успішно