Якщо вам сказали, що вам потрібна біопсія ендометрію, у вас напевно виникли запитання. Навіщо її призначили? Як проходить ця процедура? І найголовніше – що покажуть її результати лікарям? Давайте розберемося у всіх цих питаннях.
Що таке біопсія ендометрію?
Це дуже проста процедура, яка проводиться в амбулаторних умовах і дає змогу лікарям отримати зразок клітин, що формують слизову оболонку матки, також відому як ендометрій.
Лікарі використовують ці зразки для пошуку ознак аномалій, які можуть вказувати на передракові зміни або на наявність ракових клітин в ендометрії.
Чому зазвичай проводиться біопсія ендометрію?
Біопсія ендометрію може бути призначена лікарем з кількох причин:
- Аномальні кровотечі з піхви. У жінок у постменопаузі будь-яка кровотеча є відхиленням, тоді як у жінок у пременопаузі це може свідчити про незвичайні цикли менструації.
- Спадкові ракові синдроми. Скринінг на рак ендометрію зазвичай не проводять жінкам із середнім ризиком, однак для пацієнтів із груп високого ризику, таких як жінки із синдромом Лінча або іншими спадковими раковими синдромами, він може бути рекомендований.
- Аномальні результати обстежень. Біопсія ендометрію може знадобитися, якщо, наприклад, УЗД виявляє потовщення ендометрію або якщо рентгенолог помічає зміни, які можуть бути підозрілими.
- Моніторинг лікування. Ця процедура може бути необхідна, якщо пацієнтці з гіперплазією ендометрію (аномальним ростом клітин, що може призвести до появи злоякісної пухлини), ранніми стадіями раку ендометрію або пухлиною матки, яку не можна видалити іншим способом, рекомендовано гістеректомію. Жінки, які бажають зберегти фертильність, можуть вибрати гормональну терапію, і в цих випадках біопсія ендометрію зазвичай проводиться кожні три місяці для контролю за результатами лікування.
Як відбувається біопсія ендометрію?
Лікар вставляє дзеркало в піхву, щоб оглянути шийку матки. Це той самий інструмент, який використовується для того, щоб утримувати піхву відкритою під час проведення мазка Папаніколау. Потім лікар вводить маленьку, м’яку, гнучку трубочку, звану пайпель, через шийку матки, поки вона не досягне дна (найвищої частини). Лікар акуратно переміщує трубку, одночасно витягаючи поршень, щоб взяти невеликий зразок тканини. Після цього пайпель видаляється.
Що станеться, якщо пайпель не зможе легко пройти через шийку матки?
Якщо пайпель не може легко пройти через шийку матки, лікар може використовувати кілька методів для розв’язання цієї проблеми. Якщо матка занадто рухлива, застосовують спеціальний інструмент – тримач, який стабілізує шийку матки й утримує її в потрібному положенні. Якщо цервікальний канал занадто вузький, для його розширення можуть використовуватися спеціальні медичні інструменти. У разі, якщо ці методи не дають результату, біопсія може бути проведена під загальним наркозом, але такі ситуації вкрай рідкісні.
Що означають результати біопсії ендометрію?
Як повідомили фахівці лікарні ізраїльської онкології LISOD, результати біопсії ендометрію можуть включати такі терміни:
- Проліферативний ендометрій – це результат, що вказує на нормальний ріст клітин в ендометрії, який спостерігається в певні фази менструального циклу.
- Атрофований ендометрій – теж нормальний результат, який означає, що ендометрій став тонким і виснаженим, що зазвичай відбувається після менопаузи.
- Гіперплазія – вказує на аномальне потовщення ендометрію, що може бути передраковим станом і потребує подальшого спостереження або лікування.
- Карцинома – означає наявність ракових клітин в ендометрії.
Якщо ваш результат вказує на «проліферативний» або «атрофований» ендометрій, це вважається нормою. У разі виявлення гіперплазії або карциноми це може свідчити про наявність аномальних, передракових або ракових клітин, і вам слід обговорити з лікарем можливі подальші кроки, включно з лікуванням.
Як проходить процес відновлення після біопсії ендометрію?
Шийка матки не любить, коли її відкривають, тому багато пацієнток порівнюють цей досвід із сильними менструальними спазмами. На жаль, місцева анестезія не показала ефективності в зменшенні цього відчуття. Але часто буває корисно прийняти ібупрофен перед процедурою. Поговоріть зі своїм лікарем, щоб дізнатися, чи підходить це вам, і якщо так, то яке дозування він порекомендує. Будь-який залишковий дискомфорт від біопсії зазвичай минає протягом 10-20 хвилин. Після цього більшість жінок почуваються добре і можуть повернутися до звичайного способу життя.
Отже, біопсія ендометрію – це швидка й важлива процедура, яка допомагає виявити можливі аномалії в слизовій оболонці матки. Хоча вона може викликати деякий дискомфорт, її результати дають змогу лікарям своєчасно діагностувати та лікувати передракові або ракові стани. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем щодо будь-яких питань і уточнень стосовно процедури, її результатів та подальших дій.