Всесвітня історія 7 клас
Тема: Англія в ХІ – ХV ст. «Велика хартія вольностей». Війна троянд .
Мета:
- розвивати вміння показувати на карті Англію, її основні міста;
- мати уявлення про розвиток Англії у період Середньовіччя;
- розповідати про реформи Генріха II Плантагенета;
- знати про процес формування в Англії станової монархії.
продовжити формування уміння встановлювати причинно-наслідкові зв`язки, висказувати думки на ґрунті отриманої інформації; - формувати повагу у школярів до боротьби англійського народу за свою незалежність.
Після уроку учні:
• показуватимуть на карті Англію, її основні міста;
• матимуть уявлення про розвиток Англії у період Середньовіччя;
• розповідатимуть про реформи Генріха II Плантагенета;
• знатимуть про процес формування в Англії станової монархії.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник Всесвітня історія 7 клас ;
атлас з історії середніх віків для 7 класу ;
роздавальний матеріал;
історичні тексти, ілюстрації, конспект уроку .
Хід уроку:
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель перевіряє домашнє завдання.
Метод «Історичне фехтування» – учні ставлять питання одне одному.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. В Англії централізовану державу почало складатися в другій половині ХІ століття, тобто набагато раніше, ніж у Франції. Спробуйте з’ясувати, чому і як це сталося?
ІV. Вивчення нового матеріалу
- Норманське завоювання Англії
Учитель. На початку Х ст. на півночі Франції з’явилося нове князівство – Нормандія. В XI ст. його очолив енергійний, властолюбний та розумний герцог Вільгельм.В Англії у цей час тривала боротьба з датчанами. У 1042 р. англійський король Едуард Сповідник вигнав датчан з острова. У 1066 р. він помер, не залишивши спадкоємця. Англійці обрали нового короля – Гарольда.
- Реформи Генріха ІІ.
Англія після норманського завоювання стала являти собою образ централізованої монархії в правління Генріха I (1110-1132 рр) і особливо Генріха II Плантагінета (1154-1189 рр). Під час правління Генріха II були проведені важливі реформи. Вивчення цього питання залежно від підготовки класу може проходити у двох видах: розповідь вчителя, самостійне вивчення тексту підручника і заповнення таблиці.
Реформи | Зміст | Значення |
Судова реформа | 1.Право вільним людям звертатися до суду. 2.Расследованіе в суді проводили 12 осіб з числа місцевих жителів | Обмеження влади феодалів над вільними людьми, виникнення суду присяжних. |
Військова реформа | 1.Заміна обов’язкової військової служби грошовим платежем «щитові гроші» 2.Созданіе найманого лицарського війська. | Зменшилася залежність короля від військових сил феодалів. |
Адміністративна реформа | Посилення влади шерифів: збирав податки, переслідував порушників, головував у суді, командував ополченням. | Влада короля спиралася на чиновників, підлеглих безпосередньо йому. |
3.Боротьба короля і феодалів. «Велика хартія вольностей»
Питання про кризу королівської влади в Англії вивчається на основі розповіді вчителя і роботі з документом.
Після смерті Генріха II його сини Річард Левине Серце (1189-1199 рр) і Іоанн Безземельний (1199-1216 рр) продовжували перетворення, намагалися і далі зміцнити авторитет королівської влади. Іоанн зіткнувся з опором баронів, які були незадоволені збільшенням поборів для організації боротьби з французами. Війна велася невдало, король втрачав свої землі у Франції.
- Які події спричинили підписання хартії?
Король змушений був прийняти вимоги бунтівних баронів і підписати спеціальний документ 15 червня 1215р. «Велика хартія вольностей»( С. 148-149)
Запитання і завдання для учнів.
1.Який принцип проголошувався в статті 39?
- Про права, яких станів йдеться в документі? Про які станах тут не згадується?
- Перелічіть права і свободи, названі в документі?
- Поясніть, чому англійці вважають цей документ «початком англійської свободи».
Наслідки підписання хартії ( визначаються учнями) метод мікрофон:
1.Принцип недоторканності особи
2.Недоторканність володінь баронів, церкви, міських привілеїв.
3.Податки та штрафи в державну казну відповідно до встановлених норм.
4.Сприяння розвитку торгівлі і ремесла
5.Захист від сваволі чиновників.
- Створення парламенту.
При сина Іоанна Безземельного, Генріху III (! 216-1272 рр) в країні кілька разів встановлювалося баронське правління, яке неминуче вело до громадянської війни. Військо повсталих під проводом Симона де Монфора розгромило королівські сили під Льюсу. Полонені в битві король Генріх і його спадкоємець Едуард були змушені підписати угоду і прийняти вимоги повсталих. Щоб зміцнити свою владу Симона де Монфор 20 січня 1265 в Весмінстере зібрав перший англійський парламент (від французького «парле» – говорити).
Питання щодо виникнення та функцій парламенту розглядаються шляхом практичної роботи ( роботи у малих групах з документами ) С. 149-150
Англійський парламент стверджував податки і збори. В Англії не було ворожнечі між лицарями і городянами. Їх згуртованість призвела до того, що король був змушений в 1297 році видав закон «Про неразріашеніі податків». З цього часу жоден податок не може збиратися без згоди Палати громад.
- Повстання Уота Тайлера.
Навесні 1381 на південному сході Англії почалося повстання, що охопило половину країни. Селяни громили монастирі і феодальні маєтки, палили списки феодальних повинностей, вбивали складальників податей. На своєму прапорі англійські селяни написали: «Хай живе король Річард і його вірні громади» і пояснювали, що борються не проти короля, а проти його «дурних радників».
перегляд відео : https://www.youtube.com/watch?v=TtFuBc0g4_Y
Питання: Про яку межу селянських повстань це свідчить?
Уот Тайлер був заманений на переговори і убитий, після чого феодали розгромили залишилися без ватажка повсталих.
Питання: Як слід охарактеризувати поведінку селян і дію феодалів?
Під час повстання Уота Тайлера, повсталі були фактично господарями Лондона, король написав грамоту, в якій говорилося: «Та стане відомо, що за особливою нашої ласки ми відпускаємо на волю всіх наших підданих і звільняємо кожного і всіх від кріпосного стану». Коли ж повстання було придушене, король оголосив селянам: «Ви були кріпаками і залишитеся ними; ви залишитеся у кріпосному стані, але ще незрівнянно гіршому і більш тяжкий ».
Питання: На підставі цих висловлювань оцініть поведінку короля.
Після придушення повстання Уота Тайлера багатьох його учасників судили. Їх звинувачували в тому, що, захопивши замок або монастир, вони несли документи і судові протоколи, в яких вказувалися розміри селянських наділів і повинностей, знищували списки платників податків в канцеляріях чиновників.
Питання: Чим пояснюються такі дії повсталих селян? Про якої причини повстання свідчать ці факти?
6.Від станово-представницької монархії до необмеженої королівської влади.
Питання про боротьбу Англії вивчається на основі опрацювання відеоматеріалу
Відео ” Війна Білої та Червоної троянд”
Висновок: Війна Червоної та Білої Троянди послабила крупну аристократію. Головну роль в управлінні країною грали представники графств і міст. У 1485 році на королівському престолі утвердилася нова королівська династія ТЮДОРІВ. В Англії встановилася обмежена парламентом монархія.
- Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів
Співставте правителя та основні події їх правління
Правителі Англії | Основні події | ||
А | А Вільгельм I | 1 | Народження англійського парламенту |
Б | Б Вільгельм II Рудий | 2 | Здійснення земельної перепису «Книга Страшного суду» |
В | Генріх I | 3 | Ухвалення «Великої хартії вольностей» |
Г | Генріх II | 4 | Проведення адміністративної реформи: зміцнення влади шерифів в графствах |
Д | Іоанн Безземельний | 5 | Видання закону за яким Англія ставала вільною від влади Папи країною |
Е | Генріх III | 6 | Проведення військової реформи: «Щитові гроші» |
Ж | Едуард III | 7 | Розширення території королівського домену за рахунок земель на кордоні з Уельсом і Шотландією |
З | Генріх IV | 8 | Боротьба проти уікліфіканской єресі |
9 | Здійснення судової реформи, запровадження суду присяжних | ||
10 | Створення нового королівського домену | ||
11 | Поводження з хартією, відновлювальної втрачені церквою права | ||
12 | Повстання Уота Тайлера |
- Домашнє завдання
1) Опрацювати зміст § 13 (с.143-150), відповісти (усно) на питання .
2) Скласти опис-загадки англійських королів для гри «Портретна галерея».